45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dyspepsja czynnościowa - co to takiego?

Dyspepsja czynnościowa - co to takiego?Dyspepsja czynnościowa - co to takiego?

Z roku na rok w gabinetach lekarskich pojawia się coraz więcej pacjentów skarżących się na kłopoty trawienne i różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jednymi z najczęstszych problemów chorych są: niestrawność, zgaga, gazy, wzdęcia oraz silne bóle brzucha. Winą za uciążliwe dolegliwości lekarze obarczają najczęściej niezdrową dietę oraz nieregularny tryb życia, w którym brakuje miejsca na odpoczynek, odpowiednio zbilansowane posiłki spożywane o określonych porach i w odpowiednich odstępach czasu, a także stres i chroniczne zmęczenie. Wśród diagnoz stawianych przez specjalistów coraz częściej pojawia się dyspepsja czynnościowa.

Dyspepsja czynnościowa okiem specjalistów

Dr n. med. Dorota Waśko-Czopnik reprezentująca Klinikę Gastroenterologii i Hepatologii doskonale wyjaśnia istotę problemu, przytaczając genezę nazwy tej coraz bardziej powszechnej choroby. Dyspepsja w dokładnym tłumaczeniu oznacza bowiem złe trawienie (gr. dys – zły oraz peptein – trawienie). Mianem dyspesji określa się zatem zespół przewlekłych lub nawracających objawów obejmujących ból i/lub dyskomfort odczuwany w środkowej części nadbrzusza. Specjaliści zwykli dzielić dolegliwości na trzy kategorie:

 • Dyspepsja niezdiagnozowana
 • Dyspepsja organiczna
 • Dyspepsja czynnościowa

Pierwszy typ schorzenia jest opisywany u pacjentów wcześniej nie diagnozowanych pod kątem zaburzeń trawienia. W tej grupie mogą znaleźć się również chorzy, u których nie wykryto dotychczas dyspepsji organicznej. Ten rodzaj choroby jest z kolei związany z występowaniem rozpoznanych zmian w przewodzie pokarmowych. Nieprawidłowości są natomiast przyczyną objawów typowych dla zaburzeń trawienia. Ostatnią kategorią wymienianą przez specjalistów jest dyspepsja czynnościowa, o której mówi się, gdy pojawiają się dolegliwości trawienne, jednak badania nie wykazują żadnych odchyleń w zakresie układu pokarmowego. Dr D. Waśko-Czopnik podkreśla, że trzeci typ schorzenia dotyka coraz większej liczby osób, dlatego warto poznać objawy choroby, by odpowiednio wcześnie wybrać się na wizytę u specjalisty i podjąć właściwe leczenie.

Dyspepsja - objawy większości pacjentów

Każdy organizm funkcjonuje według sobie właściwych reguł, dlatego symptomy choroby mogą różnić się u poszczególnych pacjentów. Mimo rozbieżności, specjalistom udało się stworzyć listę najbardziej typowych objawów dyspepsji czynnościowej. Lekarze z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii wymieniają następujące sygnały kłopotów trawiennych:

 • Uczucie pełności po posiłku
 • Uczucie pełności w nadbrzuszu
 • Wzdęcia
 • Bóle w nadbrzuszu środkowym
 • Nudności
 • Wczesne odczucie sytości po posiłku
 • Zaleganie pokarmu
 • Odbijanie się
 • Pieczenie w nadbrzuszu
 • Wymioty                          

Warto zauważyć, że objawy nie muszą występować jednocześnie, dlatego bywają ignorowane przez pacjentów i dostrzegane dopiero wtedy, gdy zaczynają się nasilać. Wielu chorych mylnie interpretuje je jako jednorazowe zatrucie pokarmowe, rezygnując z wizyty u lekarza. Trzeba zatem pamiętać, że powtarzające się symptomy wymagają kontroli specjalisty i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Dyspepsja - leczenie może być skuteczne

Mówi się, że Polacy to naród lekarzy, ponieważ zdecydowana większość z nas jest przekonana o swojej wiedzy medycznej, przez co często decyduje się na leczenie domowymi metodami i środkami dostępnymi w aptekach bez recepty. Mimo rosnącej świadomości społecznej, wielu z nas, podejrzewając u siebie zaburzenia trawienia, nie decyduje się na wizytę u specjalisty, rozpoczynając leczenie od poszukiwań w Internecie. Wyszukanie frazy „Dyspepsja żołądka - jak sobie z nią poradzić?" może nie wystarczyć. Konieczna jest konsultacja lekarza i podjęcie zaleconego leczenia. Tylko wówczas zaburzenia trawienia zostaną złagodzone, a codzienny posiłek przestanie być wyzwaniem.

Dyspepsja żołądka należy do jednych z najbardziej uciążliwych i nieprzyjemnych dolegliwości, jednak stosowanie się do zaleceń lekarza oraz przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania skuteczne zniwelują uporczywe objawy. Ważna jest również profilaktyka. Chcąc uniknąć przykrych dolegliwości, należy unikać jedzenia w pośpiechu, nadmiernego objadania się, nieregularnych posiłków, jedzenia tuż przed snem oraz niezdrowych dań. W zamian za to warto jeść regularnie, komponując jadłospis tak, by znalazły się w nim wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Sposobem na uniknięcie dyspepsji żołądka jest zatem zrównoważony tryb życia oraz zdrowa dieta.

dyspepsja czynnościowa

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach