45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dlaczego higiena w ciąży jest tak ważna?

Dlaczego higiena w ciąży jest tak ważna?Dlaczego higiena w ciąży jest tak ważna?

Ciąża to czas szczególny dla każdej kobiety. Nie zawsze jednak wiemy, w jaki sposób prawidłowo dbać o higienę intymną będąc w ciąży i oczekując na dzidziusia. Jakkolwiek problem ten może brzmieć trywialnie, to jest kluczowy dla przejścia przez okres ciąży bez dalszych powikłań i infekcji. Każda przyszła mama powinna zapoznać się z tym krótkim poradnikiem podkreślającym najważniejsze elementy higieny intymnej w ciąży, których każda kobieta powinna przestrzegać. Układ moczowy i płciowy są szczególnie narażone na „złapanie” infekcji właśnie podczas ciąży.

  • Jak dbać o siebie podczas ciąży?

  • Jak dbać o higienę intymną w ciąży?

Higiena intymna w ciąży: 7 najważniejszych porad!

  1. Po pierwsze wzmożona higiena w ciąży jest niezwykle ważna ze względu na to, że stan ten zwiększa ryzyko infekcji intymnych. Infekcje, chociaż nieczęsto, mogą ponadto doprowadzić do dalszych zagrożeń i rozwoju innych kompleksów chorobowych. W czasie ciąży nie ma dla kobiety nic ważniejszego, niż pozostać zdrową tworząc przytulny dom dla swojego nienarodzonego jeszcze dziecka.
  2. Kobieta w ciąży powinna kilkukrotnie w ciągu dnia przemywać miejsca intymne specjalnymi preparatami do tego przeznaczonymi. Ciążowe hormony wpływają na odczyn pH pochwy, przez co zmienia się on z bardziej kwaśnego na zasadowy, a to sprzyja rozmnażaniu się grzybów i bakterii. Aby temu zapobiec ważna jest przede wszystkim dbałość o higienę podstawową, ale również należy zakupić odpowiedni płyn do higieny intymnej o prawidłowym dla kobiet w ciąży pH. 
  3. Na spacery, dłuższe wyjścia i wyjazdy warto zabierać ze sobą nawilżane chusteczki do higieny intymnej, również o odpowiednim pH. W miesiącach wiosenno-letnich, gdzie temperatura może być wyższa, a kobieta obficiej się poci, tego typu elementy wyposażenia kosmetyczki powinny również być pomocne.
  4. Kobieta ciężarna powinna również zakupić specjalne nakładki do toalet (do kupienia w aptekach, sklepach internetowych). W miejscach publicznych nie wolno siadać bezpośrednio na deskę w toalecie, ale zawsze starać się używać wcześniej kupionych nakładek.
  5. Warto pamiętać również o odpowiednim kierunku wycierania miejsc intymnych po kąpieli, wypróżnieniu czy pobytu w toalecie. Zawsze należy kierować chusteczkę od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie. W ten sposób uniknie się przeniesienia zarazków i bakterii w kierunku miejsc intymnych i wejścia do pochwy.
  6. Zawsze należy używać tylko własnych przyborów toaletowych np. na basenie, treningach. Nie warto używać ręczników innych osób, a swojego własnego nigdy nie wolno pozostawiać w miejscach ogólnodostępnych.
  7. Natychmiast należy zgłosić się do swojego ginekologa, gdy zauważy się jakiekolwiek objawy rozwijających się infekcji intymnych. Jeśli przykładowo zauważysz, że typowe ciążowe upławy zmieniły swój kolor na lekko żółty lub zielony, a przy tym zaczęły wydzielać nieprzyjemny zapach, to z pewnością pierwszy i pewny objaw infekcji. Nie bój się lekarzy, lecz się z głową dla swojego zdrowia i zdrowia dziecka!
higiena intymna w ciąży higiena podczas ciąży jak dbać o higienę podczas ciąży higiena ciąża

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach