45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czerwone wino na zdrowie – poznaj jego 15 prozdrowotnych właściwości.

Czerwone wino na zdrowie – poznaj jego 15 prozdrowotnych właściwości.Czerwone wino na zdrowie – poznaj jego 15 prozdrowotnych właściwości.

Czerwone wino warto pić w umiarkowanych ilościach nie tylko ze względu na jego zalety smakowe, lecz również z powodu właściwości zdrowotnych tego specyfiku. Dla dobrego zdrowia zaleca się spożywanie maksymalnie lampki wina na dzień przez kobiety, dwóch przez mężczyzn.

Korzyści, jakie ten szlachetny trunek przynosi dla naszego organizmu są następujące:

 • Jakie właściwości ma czerwone wino?

 • Czy czerwone wino wpływa na nadciśnienie?

 1. Czerwone wino poprawia pamięć – w skórze czerwonych winogron znajduje się związek o nazwie resweratrol, który poprawia pamięć krótkotrwałą, wspomaga proces uczenia się i zapamiętywania.
 2. Obniża zły cholesterol, jednocześnie podnosząc dobry – odmiany z dużą zawartością błonnika redukują poziom niezdrowego cholesterolu. Obecność polifenoli (przeciwutleniaczy) zależnie od stężenia albo eliminuje zły cholesterol, albo podwyższa dobry.
 3. Zwalcza przeziębienie – dzięki zawartości w winie antyoksydantów łatwiej nam uporać się z infekcjami i różnego rodzaju stanami grypowymi.
 4. Wspomaga układ sercowo-naczyniowy – wspomniane wyżej przeciwutleniacze poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych oraz zapobiegają agregacji płytek krwi.
 5. Reguluje pracę układu pokarmowego - wino pite do posiłków zwiększa wydzielanie się śliny oraz produkcję enzymów trawiennych. Usprawnia też proces trawienia tłuszczów, pobudzając wydzielanie żółci. Dodatkowo wino zmniejsza ryzyko kamicy żółciowej i nerkowej.
 6. Zmniejsza nadciśnienie – co zawdzięczamy zarówno dużej zawartości potasu, jak również ogólnym właściwościom alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne.
 7. Obniża poziom cukru we krwi – tu podobnie, jak w przypadku pamięci znaczenie ma obecny w czerwonym winie resweratrol.
 8. Chroni mózg – głównie osób starszych, narażonych na chorobę Alzheimera czy udar. Przeciwutleniacze bronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
 9. Zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór - resweratrol blokuje komórki rakowe, uniemożliwiając im produkcję białka, z którego nowotwory są zbudowane. Natomiast białka obecne w skórce czerwonych winogron unicestwiają komórki rakowe.
 10. Wspomaga walkę z anemią – niektóre gatunki czerwonego wina są niezwykle bogate w dobrze przyswajalne żelazo.
 11. Zapewnia zdrowe zęby - antyoksydanty spowalniają rozwój bakterii w jamie ustnej. Głównie tych przyczyniających się do powstawania ubytków.
 12. Poprawia wzrok – naukowcy dowodzą, że ludzie umiarkowanie pijący czerwone wino są dużo mniej narażeni na wystąpienie katarakty, często prowadzącej do ślepoty.
 13. Ma właściwości odchudzające – zawarte w winie związki chemiczne regulują metabolizm, dzięki czemu zmniejsza się ilość odkładanego tłuszczu. Mięśnie pracują wydajniej, spalając więcej energii, a waga spada.
 14. Zwiększa libido – i to nie poprzez stan upojenia, lecz za sprawą antyoksydantów, które korzystnie wpływają na wyściółkę naczyń krwionośnych. To polepsza dopływ krwi do newralgicznych obszarów ciała.
 15. Zapewnia długowieczność – badacze głoszą, że resweratrol przyspiesza produkcję białek, chroniących nasze ciało przed starzeniem się.
libido odchudzanie przeziębienie cholesterol ciśnienie pamięć

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach