Ruch i aktywność fizyczna są nie do przecenienia. Pozytywnie wpływają na kondycję naszego organizmu i działają korzystnie na stan zdrowia. Niestety istnieją również minusy częstych treningów. Szacuje się, że około połowa osób uprawiających sport zawodowo zmaga się z problemem zwanym stopą sportowca. Czym jest to tajemniczo brzmiące schorzenie?
Co to jest stopa atlety?
Jak leczyć stopę atlety?
Stopa sportowca, zwana też stopą atlety to nic innego, jak jedna z odmian grzybicy stóp. Przypadłość ta nie odnosi się wyłącznie do sportowców, co sugerowałaby nazwa, ale może również dotknąć wszystkich tych, którzy aktywnie ćwiczą. Rozwój infekcji zazwyczaj zapoczątkowany jest zmianami skórnymi między czwartym a piątym palcem, które szybko postępują, rozprzestrzeniając się na coraz większą powierzchnię stopy.
Przyczyny choroby:
Stopa atlety rozwija się pod wpływem:
- zarażenia się grzybem poprzez bezpośredni kontakt, najczęściej w miejscach publicznych o dużej wilgotności, jak: basen, sauna, łaźnia, siłownia. Wszelkie zadrapania, otarcia i rany skóry powinny być zatem należycie zabezpieczone, przed wizytą w takich pomieszczeniach,
- niewłaściwej higieny stóp: dbałość jest tu jak najbardziej wskazana, gdyż te partie ciała ze względu na ciepło i wilgoć panujące w ich okolicach są szczególnie narażone na rozwój grzybów,
- stosowania nieodpowiedniego, za małego obuwia i skarpet ze sztucznych, nie przewiewnych materiałów,
Objawy schorzenia:
Osoby dotknięte tym rodzajem grzybicy najczęściej doświadczają:
- swędzącej wysypki,
- zaczerwienienia i łuszczenie się skóry między palcami stóp i na podeszwach,
- pieczenia, palenia stopy,
- nadmiernej potliwości stóp i towarzyszącego jej nieprzyjemnego zapachu,
- pęcherzy, które mogą się sączyć,
- ostatecznie mogą pojawić się pęknięcia skórne, rany i owrzodzenia.
Objawy niestety pojawiają się, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium, zaś początkowo jest ona bardzo trudna do wykrycia.
Leczenie:
Terapia przeciwgrzybicza jest długa i żmudna. Trwa około miesiąca. W zależności od stopnia zaawansowania, specjalista może zalecić leczenie miejscowe preparatami aptecznymi zewnętrznego użytku, jak maści, kremy, spraye czy żele. W skrajnych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne w postaci przyjmowania leków przeciwgrzybiczych doustnie. Warto jednak oddać się w ręce fachowca, ponieważ leczenie na własną rękę nie jest tu wskazane, gdyż niedoleczona grzybica lubi nawracać.
Dobre rady:
By zawczasu ustrzec się problemu, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Oto kilka sprawdzonych sposobów, by zapobiec stopie sportowca:
- nigdy nie chodź boso w miejscach publicznych,
- pod żadnym pozorem nie noś pożyczonego obuwia: buty, tak jak szczoteczka do zębów, są przeznaczone tylko dla ich właściciela,
- zawsze po kąpieli osusz delikatnie swoje stopy, nigdy nie pozostawiaj ich wilgotnych,
- kupując nowe buty zawsze korzystaj ze skarpetek ochronnych,
- w miarę możliwości staraj się zmieniać noszone obuwie, nie chodź cały czas w jednych butach.
Co o tym sądzisz?