45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Burza hormonów w ciąży. Dowiedz się więcej!

Burza hormonów w ciąży. Dowiedz się więcej!Burza hormonów w ciąży. Dowiedz się więcej!

To, co dzieje się z ciałem kobiety w ciąży jest widoczne na pierwszy rzut oka. Jednak oprócz zmian wizualnych, czyli powiększenia piersi, brzucha i innych cech typowych dla tego okresu, zachodzą również burzliwe zmiany w strefie hormonalnej. Od samej chwili zapłodnienia wzrasta wydzielanie hormonów: oprócz tych „starych” czyli obecnych wcześniej, pojawiają się nowe, które występują tylko w ciąży. Powodują one liczne skutki uboczne takie jak zgaga, nudności, zaparcia i niestabilność emocjonalna, czyli zmienny, pogorszony nastrój. Rewolucja hormonalna jest jednak niezbędna do wytworzenia jak najlepszych warunków dla rozwoju płodu.

 • Co to jest burza hormonów?

 • Jakie hormony są aktywne podczas ciąży?

Jednym z najważniejszych hormonów, który jest produkowany w niewielkich ilościach już przed ciążą, jest progesteron. Jego poziom wzrasta aż stukrotnie, gdy jajeczko zostaje zapłodnione. Wówczas można powiedzieć, że „jest w swoim żywiole”, gdyż reguluje funkcjonowanie łożyska. Zapobiega też przedwczesnym i silnym skurczom. Stopniowo przygotowuje ciało do porodu, a także piersi do produkcji mleka. Poziom progesteronu spada dopiero przed porodem.

Jest również przyczyną skutków ubocznych:

 • Po spadku jego poziomu po porodzie, może stać się przyczyną wahań nastroju lub nawet depresji poporodowej.
 • Rozluźnia układ rozrodczy i pokarmowy, przez co powoduje wzdęcia, zaparcia i zgagę.
 • Zatrzymuje wodę w organizmie, co staje się przyczyną obrzęków.
 • Może być przyczyną krwawienia z nosa i żylaków, ponieważ rozszerza żyły.
 • Powoduje ciemnienie brodawek sutkowych, krocza, kreski na brzuchu, pępka.
 • Produkcja mleka staje się przyczyną bólu i tkliwości piersi.
 • Gruczoły łojowe pracują intensywniej, przez co szybciej przetłuszczają się włosy, a na twarzy mogą pojawiać się wypryski.

Inne hormony aktywne w czasie ciąży:

 1. Estrogeny – czyli hormony kobiecości, które podtrzymują ciążę i odpowiadają za przyjęcie zarodka w śluzówce macicy. Wpływają również na wytworzenie kanalików mlekowych w piersiach. Dodają przyszłym mamom urody (włosy stają się gęstsze, błyszczące, skóra gładsza, sylwetka zaokrąglona). Po porodzie ich stężenie spada. Skutki uboczne to nastroje depresyjne po porodzie, a także możliwość krwawienia z dziąseł i nosa.
 2. Prolaktyna – jej poziom wzrasta dziesięciokrotnie w czasie ciąży, hamuje u kobiety zainteresowanie seksem, skupiając jej uwagę na dziecku. Dzięki niej wytwarza się pokarm w piersiach. Nie ma skutków ubocznych, wręcz przeciwnie – same plusy. Hamuje owulację, dzięki czemu zapobiega zbyt szybkiemu zajściu w następną ciążę i polepsza relacje matki z noworodkiem. Podobnie działa oksytocyna, która powoduje skurcze macicy w trakcie porodu, również umacnia relacje matki i dziecka.
 3. Relaksyna – wytwarzana jest przez jajniki tylko w trakcie ciąży. Przygotowuje kanał rodny do wyjścia dziecka na zewnątrz, rozluźnia więzadła kości spoiwa łonowego. Ma jednak przykre skutki uboczne w postaci tępego bólu w okolicy łona.
 4. Gonadotropina – produkcja tego hormonu następuje w 7 dniu po zapłodnieniu, odgrywając ważną rolę w produkcji m.in. progesteronu. Występuje wyłącznie w ciąży. Jest odpowiedzialna za nudności i wymioty w pierwszym trymestrze.
 5. Hormon luteinizujący – również pobudza do zwiększenia produkcji progesteronu i działa na mięsień macicy rozkurczowo.
ciąża hormony wahania nastrojów poród burza hormonów depresja poporodowa

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach