45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Borelioza - objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza - objawy, leczenie i profilaktykaBorelioza - objawy, leczenie i profilaktyka

Bardzo często słyszymy o chorobie boreliozy – temat staje się szczególnie aktualny w okoliczności występowania pory letniej i narażenia na zachorowanie na boreliozę po ukąszeniu przez kleszcza i zagnieżdżeniu się go w skórze. Tę poważną chorobę wywołują bakterie przenoszone przez kleszcze, które niezwykle chętnie lokują się zarówno na skórze człowieka, jak i zwierzęcia. Szacuje się, że w warunkach polskich niemal każdy kleszcz zarażony jest bakterią, dlatego bardzo ważne jest możliwe unikanie z nim kontaktu, a jeśli jednak zdarzy się tak, że kleszcz znajdzie się na skórze, to szybkie i prawidłowe reagowanie. Jak rozpoznać boreliozę? Czy istnieją sposoby, by się przed nią ochronić? Jak przebiega leczenie?

Borelioza – objawy

O boreliozie w ostatnim czasie słyszymy coraz częściej. Nie zawsze da się ją jednoznacznie zdiagnozować – szczególnie w pierwszej fazie. Z medycznego punktu widzenia wyróżnia się bowiem trzy fazy kliniczne przebiegu tej choroby – wczesną miejscową, wczesną rozsianą i późną. Pierwszym, najbardziej elementarnym objawem tej choroby jest rumień – który pojawia się tuz po ugryzieniu przez kleszcza i w miarę rozwoju choroby stopniowo powiększa swój zasięg. Zazwyczaj ślad ten na skórze pojawia się po kilku dniach od ukąszenia, czasem osiągając nawet około 15 cm średnicy.

Jeśli objaw rumienia na skórze się zlekceważy i utrzyma się on przez kilkanaście dni, to istnieje duże ryzyko, że bakterie przedostaną się do krwi, skąd mają ułatwiony dostęp do narządów wewnętrznych. Wówczas choroba przybiera wchodzi w późną fazę kliniczną. Na etapie pojawiania się wykwitów skórnych i charakterystycznych rumieni – podejmowane leczenie ogranicza się do przyjmowania antybiotyków doustnych.

Późne objawy boreliozy

Jeśli krętki przedostają się do krwi, zagrożone są wszystkie narządy wewnętrzne, szczególnie często choroba ta atakuje stawy (kolanowy, skokowy). Dodatkowo, pojawiają się objawy mniej charakterystyczne, zazwyczaj powiązane z innymi dolegliwościami: spadek masy ciała, chroniczne zmęczenie, bezsenność, dreszcze, potliwość.

Bardzo częstym powikłaniem związanym z zakażeniem krętkami kleszczy jest zapalenie opon mózgowych oraz mózgu. Chorobę tę klasyfikuje się jako neuroboreliozę. Zazwyczaj towarzyszą jej objawy takie jak silne bóle głowy, sztywność karku, nudności, wymioty, upośledzenie słuchu, problemy z koncentracją, objawy padaczki. Do rzadszych współwystępujących objawów boreliozy należą: zapalenie mięśnia sercowego, dolegliwości pokarmowe, zapalenie pęcherza, zaburzenia miesiączkowania.

Borelioza – jak ją leczyć?

Najlepszym rozwiązaniem w radzeniu sobie z boreliozą jest wczesne jej zdiagnozowanie. Dlatego bardzo ważne jest umiejętne rozpoznanie skórnych objawów choroby, ponieważ to w tej fazie leczenie przynosi największe efekty. Wszystkie typy boreliozy zwalcza się poprzez stosowanie odpowiedniej kuracji antybiotykowej, która jest długa – bo zajmuje nawet do 21-28 dni. W zasadniczej większości przypadków, chorobę tę da się wyleczyć – jednak kluczowe jest właśnie wczesne zdiagnozowanie. W trakcie leczenia podaje się środki, dzięki którym neutralizuje się dokuczliwe objawy choroby.

Borelioza – czy można jej zapobiec?

Niestety, współczesna medycyna nie znalazła jeszcze skutecznego antidotum, umożliwiającego zaszczepienie się przed tą chorobą. Jest to choroba obciążająca i niebezpieczna – długotrwałe stosowanie antybiotyków znacząco wpływa na osłabienie kondycji organizmu. Wszystkie te czynniki powinny uwrażliwiać i potęgować ostrożność w sytuacji, w których istnieje ryzyko narażenia na kontakt z kleszczami. Szczególnie istotne jest w tym zakresie dokładne obejrzenie swojej skóry po spacerze na łące czy w lesie, zwracając uwagę na pachwiny – w tym miejscu kleszcze najchętniej się lokują. Znalezione kleszcze należy wyciągnąć pęsetą, uważając, przy tym, by żadna część insekta nie została w skórze. Przy tym drobnym zabiegu można wspomóc się wysokoprocentowym, neutralizującym alkoholem.

borelioza objawy boreliozy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach