45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Antyrakowe oblicze żurawiny. Na co jeszcze pomaga?

Antyrakowe oblicze żurawiny. Na co jeszcze pomaga?Antyrakowe oblicze żurawiny. Na co jeszcze pomaga?

Antyrakowa żurawina przy regularnym jej spożyciu pozwoli ograniczyć rozwój komórek nowotworowych, nawet o 120 proc. Naukowcy największe szanse wiążą z zapobieganiem nowotworom okrężnicy, płuc, a także białaczki. Owoce żurawiny zawdzięczają tę właściwości bogactwie bioflawonoidów.

  • Jakie witaminy zawiera żurawina?

  • Jakie właściwości ma żurawina?

Zwykle po żurawinę sięgamy dla złagodzenia dolegliwości związanych z układem moczowym. Szkoda, że tak rzadko korzystamy z jej dobrodziejstwa przy okazji innych schorzeń, w tym reumatyzmu.

Co zawiera żurawina?

Karoten, witaminy B1, B2, B6 oraz C i E, są składowymi żurawiny. Nadto dostarcza ona cennego błonnika oraz pierwiastków: żelaza, magnezu, potasu, sodu, jodu, wapnia, fosforu i wspomnianych już wcześniej bioflawonoidów, a ściśle mówiąc - poliantocyjanidów.

W walce z drobnoustrojami

Sok żurawinowy ma właściwości grzybobójcze, potwierdzone już w 1968 roku. Jednakże na działa on na Candida albicans. Skutecznie rozprawia się z patogennymi bakteriami w żywności, co pozwala brać pod uwagę, iż żurawina może być naturalnym konserwantem żywności.

Flawonoidy dla serca

Przeciwutleniacze obecne w żurawinie, nie tylko pozwalają ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwory, ale też wykorzystywane są w profilaktyce schorzeń serca i układu krążenia. Zapobiegają zakrzepom, usprawniają krążenie krwi, poprzez wzmocnienie i rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu pozwalają uniknąć choroby wieńcowej. Szansa, że dojdzie do zapchania naczyń krwionośnych lub zapadniemy na arteriosklerozę znacznie spada. W opinii naukowców, codzienna porcja soku żurawinowego ogranicza prawdopodobieństwo chorób serca, aż o 40 proc., gdyż przyczynia się do zwiększenia dobrego cholesterolu we krwi o 10 proc.

Dla narządów wewnętrznych

Włączona do diety żurawina zabezpiecza przed wrzodami żołądka, ponieważ zwalcza Helicobacter pylori. Ponadto pozwala zachować sprawność umysłu, bowiem w znacznym stopniu zmniejsza naszą podatność na chorobę Alzheimera oraz Parkinsona. Dzięki właściwościom żurawiny szare komórki wolniej się starzeją, co pozwala na dłużej zachować sprawność poznawczą i motoryczną.

Dla zdrowia dróg moczowych

Proantosyjanidy i fruktoza ograniczają bakterie chorobotwórcze szkodliwe dla nabłonka dróg moczowych, co umiemożliwia przywieranie tych drobnoustrojów do ścianek układu moczowego, a także ułatwia ich usuwanie z organizmu. Żurawina zapobiega nawrotom zapalenia pęcherza moczowego. Jest skuteczna na bakterie lekoodporne. Jeśli lekarz przepisał jednak jakiś preparat to nie powinniśmy z niego rezygnować. Sok może być stosowany także u osób znajdujących się pod opieką paliatywną.

żurawina dla zdrowia żurawina na układ moczowy żurawina działanie przeciwnowotworowe żurawina na infekcje pęcherza moczowego dlaczego warto jeść żurawinę

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach