45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Andropauza do oswojenia. Jak zaradzić na zmiany w ciele, zachowaniu i spadek libido?

Andropauza do oswojenia. Jak zaradzić na zmiany w ciele, zachowaniu i spadek libido?Andropauza do oswojenia. Jak zaradzić na zmiany w ciele, zachowaniu i spadek libido?

Andropauzę najwcześniej odnotowuje się u mężczyzn około 35. roku życia, choć zwykle ma przychodzi po pięćdziesiątce. Początkowo spadają hormony DHEA, które pobudzają do produkcji testosteron, funkcje intelektualne i psychiczne. Maleje poziom hormonów wzrostu GH (somatotropiny) i IGF-E, normującej rytm dnia i nocy melatoniny oraz testosteronu.

  • Co to jest andropauza?

  • Jak radzić sobie z andropauzą?

Poczucie własnej wartości u mężczyzn maleje, poza problemami ze snem, pamięcią i koncentracją, bólem głowy, łysieniem, spadkiem kondycji, przybieraniem na wadze, zmęczeniem, uderzeniami gorąca, drażliwością czy stanami depresyjnymi często występują nieprawidłowości funkcji seksualnych. Kryzysowy moment w życiu mężczyzny, niekiedy skutkuje zmianą pracy, stylu życia bądź rozpadem rodziny. Panowie narażeni są bardziej, niż przed andropauzą na wystąpienie rozmaitych chorób.

Zdolność rozrodcza a apetyt na seks

Choć zwykło się przyrównywać andropauzę z menopauzą pań, mężczyźni jeszcze przez wiele lat są zdolni zapłodnić jajeczko kobiet (nawet po 70. roku). Jednakże osłabieniu ulegają funkcje seksualne, a wraz z nimi spadek komfortu życia. Często wraz ze spadkiem pożądania, w wyniku nieporozumień ochłodzone zostają relacje między partnerami, pojawiają się trudności z osiągnięciem, bądź utrzymaniem wzwodu. Ulgę przynieść mogą preparaty, zarówno dostępne na receptę, jak i bez oraz HTZ, czyli hormonalna terapia zastępcza, której efekty dostrzeżemy już za kwartał od jej wdrożenia. Na wstępie należy wykluczyć zachorowanie na czerwienicę, bądź raka gruczołu krokowego, podczas których nie można jej stosować, dlatego zlecane są badania endokrynologiczne i urologiczne. Pod opieką lekarza, mężczyzna przyjmuje testosteron, poprzez plastry, zastrzyki lub tabletki. W rezultacie zyskujemy lepsze samopoczucie, unormowaniu ulega popęd seksualny i erekcja, zminimalizowane zostaje ryzyko wystąpienia schorzeń takich jak osteoporoza i miażdżyca. Tkanka tłuszczowa i mięśniowa odzyskują prawidłowe proporcje, a skóra nie jest już przesuszona. O ile w pierwszych trzech miesiącach pojawią się skutki uboczne, należy ją natychmiast przerwać.

Dbaj o formę i o relacje!

Uprawianie sportu pozwoli zapobiec niekorzystnym zmianom w sylwetce. W połączeniu ze zdrowo zbilansowaną dietą przyniesie zastrzyk energii i doskonałego samopoczucia, które zawdzięczać możemy wzrostowi endorfin, czyli „hormonów szczęścia”. Warto szczerze porozmawiać ze swoją połówką o przyczynie zmian w zachowaniu i spadku libida – istnieje prawdopodobieństwo, że za obecną sytuację wini siebie, a brak porozumienia między wami, może tylko pogorszyć sytuację.

andropauza kryzys wieku średniego męska menopauza spadek testosteronu HTZ a andropauza menopauza u mężczyzn
Komentarze
Dodano: 25 Październik 2016
Autor: adam
Ocena:
jestem po 40-tce i na razie mam się nieźle, liczę, że i później tak będzie
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach