45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zamienniki do leków

Nasz wykaz zamienników leków to bogata baza pełnowartościowych produktów w niskich cenach. Warto pamiętać, że większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej. Farmaceuta ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości ich nabycia. 

Alfabetyczna baza zamienników pozwoli Państwu w sprawny i prosty sposób odnaleźć właściwy produkt. Każdy z nich został opisany pod kątem działania, składu, czy przeciwwskazań – wszystko to zostało stworzone na podstawie rzetelnych źródeł. W ten sposób umożliwiamy Państwu rozwianie swoich wątpliwości na temat danego preparatu, lub ich potwierdzenie. Dodatkowo, ułatwią to znajdujące się poniżej opinie od pozostałych użytkowników, które także mogą okazać się pomocne w podjęciu decyzji o stosowaniu danego zamiennika.

Wiele osób zastanawia się czym właściwie jest zamiennik leków. Gdy farmaceuta proponuje go w aptece w zastępstwie innego specyfiku, nachodzi nas wątpliwość: dlaczego kosztuje mniej, skoro ma taki sam skład i identyczne działanie? 

W czasach, gdy leki są coraz droższe, pacjenta często nie stać na wykupienie wszystkich, które zostały przepisane przez lekarza. Tańszy zamiennik to preparat zawierający taką samą substancję działającą, o tej samej dawce, mający taką samą formę (np. w postaci kremu, tabletki, syropu) oraz ten sam sposób podawania co lek oryginalny. Zamiennik, inaczej generyk, nie jest chroniony prawem patentowym, co korzystnie wpływa na jego cenę. Niższy koszt wynika przede wszystkim z faktu, że producent zamiennika może wprowadzić go po upływie ochronnego okresu patentowego dla leku oryginalnego (który trwa 25 lat). Po tym czasie producent zamiennika nie musi przeprowadzać wieloletnich i kosztownych badań klinicznych, dzięki czemu generyki są znacznie tańsze. 

Zamienniki leków to opcja bezpieczna, ponieważ każdy producent jest zobowiązany wykazać, że jego preparat ma takie samo działanie kliniczne jak oryginał. Właśnie dlatego, ze względu na konieczność „odczekania” 25-u lat okresu patentowego, leki najnowszej generacji nie mają swoich tańszych zamienników i ich cena jest stosunkowo wysoka. Ponadto, aby być wprowadzone na rynek, leki generyczne muszą mieć:

  • Tę samą dostępność biologiczną,
  • Ten sam skład, czyli taką samą ilość substancji aktywnej, co oryginał. Dozwolone jest jednak, aby zawierały inne substancje pomocnicze, jednak pod warunkiem, że nie wpłyną one na właściwości i skuteczność leku,
  • Taką samą postać (kapsułki, tabletki, maść itd.),
  • Takie samo działanie farmakologiczne.

W jakich sytuacjach można poprosić o tańszy zamiennik w aptece? Przede wszystkim sam farmaceuta ma obowiązek zaproponować nam tego rodzaju preparat. Jednak decyzja, którą podejmiemy musi być całkowicie dobrowolna, a więc nie podparta żadną „reklamą” ze strony pracownika apteki. 

Mimo, że odpowiednik leków nie powoduje zwykle żadnych skutków ubocznych, zdarzają się sytuacje, gdy pacjenci zgłaszają pogorszenie samopoczucia po jego stosowaniu (w porównaniu z zażywaniem oryginalnego leku). Warto zaznaczyć, że niektórzy lekarze zamieszczają na recepcie adnotację „nie zamieniać” lub w skrócie „NZ”, mimo że na rynku dostępny jest tańszy zamiennik. Wówczas farmaceuta nie ma prawa informować o tym pacjenta. Część leków należy przyjmować tylko w ich oryginalnym wydaniu. Są również sytuacje, w których w aptece po prostu brakuje oryginalnego leku, w związku z czym sprzedawca zaproponuje jego odpowiednik. Oczywiście nie warto eksperymentować ze swoim zdrowiem i zawsze upewniać się, że zamiennik, który kupimy jest dla nas w pełni bezpieczny. 

 

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach