45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sumatriptanum

Sumatriptanum odnajduje zastosowanie w doraźnym leczeniu napadów migreny z aurą lub bez aury.

Skutki uboczne:

Często: zawroty głowy, senność, zaburzenia czucia (w tym parestezje i niedoczulica), przemijające zwiększenie ciśnienia tętniczego (występujące w krótkim czasie po podaniu leku), zaczerwienie skóry twarzy, duszności, nudności i wymioty (lecz nie wiadomo, czy mają one związek z podawaniem leku czy z podstawowym schorzeniem), uczucie ciężkości, bóle mięśni, ból, uczucie gorąca lub zimna, ucisku lub napięcia w różnych częściach ciała, w klatce piersiowej i gardle, osłabienie i zmęczenie. Niezbyt często: senność (przemijająca o nasileniu łagodnym do umiarkowanego). Bardzo rzadko: niewielkie zmiany aktywności enzymów wątrobowych. Ponadto mogą wystąpić: reakcje nadwrażliwości (od zmian skórnych do przypadków wstrząsu anafilaktycznego), napady drgawkowe, drżenie, dystonia, oczopląs, zaburzenia widzenia, zaburzenia rytmu serca, skurcz naczyń wieńcowych, zawał serca, niedociśnienie, zespół Raynauda, niedokrwienne zapalenie okrężnicy, biegunka, sztywność karku, bóle stawów, lęk, nadmierne pocenie się. U osób z migreną może występować senność z powodu napadów migreny lub leczenia sumatryptanem. Może to wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Przeciwwskazania:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki leku, choroby serca, przebyty udar mózgu, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, cukrzycę. Gdy przyjmujesz ergotaminę, moklobemid, selegilinę, leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO), preparaty zawierające ziele dziurawca. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Uwaga! Leku nie należy stosować przez 2 tygodnie od zaprzestania leczenia inhibitorami MAO. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. W okresie 12 godzin od przyjęcia sumatryptanu nie należy karmić piersią (sumatryptan przenika do mleka matki).


Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach