45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Mitoxantronum

Mitoxantronum to substancja odnajdująca zastosowanie w leczeniu raka piersi z przerzutami, chłoniaka nieziarniczego (typu non-Hodgkin) oraz ostrej białaczki nielimfocytowej u dorosłych, w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi. Mitoxantronum wykorzystuje się  do leczenia dolegliwości bólowych wynikających z  zaawansowanego hormononiezależnego raka prostaty w skojarzeniu z małą dawką kortykosteroidów wówczas, gdy standardowa terapia lekami przeciwbólowymi nie daje oczekiwanych rezultatów.

Przeciwwskazania:

- Stosowanie u pacjentów z ciężką mielosupresją

- Nadwrażliwość na mitoksantron lub na którąkolwiek substancję pomocniczą

- Okres karmienia piersią

- Nie należy podawać dotętniczo

- Nie należy podawać dokanałowo. 

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Mitoksantron jest aktywnym lekiem cytotoksycznym i należy podawać pod nadzorem specjalisty onkologa, który posiada dostęp do odpowiednich urządzeń do monitorowania parametrów klinicznych i laboratoryjnych w trakcie i po leczeniu. Podobnie jak w przypadku innych leków cytotoksycznych, podczas stosowania mitoksantronu należy zachować ostrożność. Podczas leczenia konieczne jest regularne monitorowanie parametrów klinicznych, hematologicznych i biochemicznych. W trakcie trwania leczenia należy regularnie wykonywać pełną morfologię krwi.

W zależności od wyników tych badań może być konieczne dostosowanie dawkowania

Leku nie wolno podawać podskórnie, domięśniowo, dokanałowo i dotętniczo. Brak doświadczenia z podawaniem mitoksantronu w sposób inny od drogi dożylnej. Zgłaszano przypadki miejscowych neuropatii, czasem nieodwracalnych po wstrzyknięciu dotętniczym.

Leku nie wolno podawać dokanałowo. Zgłaszano przypadki neuropatii i neurotoksyczności, zarówno ośrodkowej jak i obwodowej po wstrzyknięciu dokanałowym. Zgłoszenia te obejmowały przypadki prowadzące do śpiączki, ciężkich powikłań neurologicznych i paraliżu z zaburzeniami czynności jelit i pęcherza moczowego.

W przypadku pancytopenii i ciężkich zakażeń ran, zaleca się zachowanie ostrożności, jeśli podawany jest mitoksantron.

Wszelkie infekcje należy wyleczyć przed rozpoczęciem stosowania mitoksantronu. 

Mitoksantron należy stosować ostrożnie u pacjentów z mielosupresją lub w złym stanie ogólnym.

Zaleca się częstsze badanie morfologii ze szczególnym uwzględnieniem liczby neutrofilów. Cięższe lub przedłużające się zahamowanie czynności szpiku może występować u pacjentów, których wcześniej poddawano intensywnej chemioterapii bądź radioterapii lub u pacjentów w złym stanie ogólnym.

Notowano przypadki zaburzeń czynności serca, w tym zastoinową niewydolność serca i zmniejszenie frakcji wyrzutowej lewej komory. Większość z tych zaburzeń wystąpiła u pacjentów wcześniej leczonych pochodnymi antracykliny, wcześniej lub jednocześnie poddanych radioterapii w obrębie klatki piersiowej lub śródpiersia lub u pacjentów z chorobą serca w wywiadzie. Zaleca się, aby ci pacjenci leczeni byli pełną dawką według pełnego schematu dawkowania. W przypadku tych pacjentów wymaga się zachowanie większej ostrożności, dokładne i regularne badania serca zaleca się od początku leczenia. Szczególną ostrożność zaleca się u pacjentów, którzy wcześniej leczeni byli maksymalnymi skumulowanymi dawkami antracyklin (np. doksorubicyny i daunorubicyny).

Doświadczenie z długotrwałym stosowaniem mitoksantronu jest obecnie ograniczone i dlatego zaleca się, by badania serca wykonywać również u pacjentów bez określonych czynników ryzyka podczas leczenia dawką skumulowaną większą niż 160 mg/m2 pc.

Zaleca się uważny nadzór medyczny nad pacjentami z ciężką niewydolnością wątroby, obrzękiem, wodobrzuszem lub wysiękiem opłucnowym.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Zawartość sodu: 10 mg/5ml: 0,739 mmol sodu; 20mg/10ml: 1,478 mmol sodu

Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów stosujących dietę z kontrolowaną ilością sodu.

Mitoksantron może powodować niebiesko-zielone zabarwienie moczu do 24 godzin po podaniu, o czym należy poinformować pacjentów.

Sporadycznie donoszono o niebieskim zabarwieniu skóry i paznokci. Bardzo rzadko może wystąpić odwracalne niebieskie zabarwienie twardówki.

W leczeniu białaczki może wystąpić hiperurykemia, jako wynik szybkiego rozpadu komórek nowotworowych pod wpływem mitoksantronu. Przed rozpoczęciem leczenia przeciwbiałaczkowego należy monitorować stężenie kwasu moczowego w surowicy oraz profilaktycznie podać leki zmniejszające jego stężenie. Zakażenia układowe należy leczyć jednocześnie lub tuż przed rozpoczęciem leczenia mitoksantronem.

Szczepienie w czasie leczenia mitoksantronem może być nieskuteczne. Należy unikać immunizacji z zastosowaniem żywych szczepionek wirusowych.

Kobietom w wieku rozrodczym i ich partnerom odradza się poczęcie dziecka oraz zaleca stosowanie skutecznych metod zapobiegania ciąży w czasie leczenia i przez co najmniej 6 miesięcy od jego zakończenia.

 

Działania niepożądane:

Częstość występowania działań niepożądanych została określona następująco:

Bardzo często (≥1/10)

Często (≥1/100 do <1/10)

Niezbyt często (≥1/1000 do <1/100)

Rzadko (≥1/10 000 do <1/1000)

Bardzo rzadko (<1/10 000)

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Działania niepożądane mogą wystąpić u więcej niż 10% pacjentów.

Mielosupresja jest działaniem niepożądanym ograniczającym dawkę mitoksantronu. 

 

Mielosupresja może być bardziej nasilona i trwać dłużej u pacjentów, którzy wcześniej poddani byli chemio- lub radioterapii. Jeśli mitoksantron jest stosowany w leczeniu hormonoopornego raka prostaty może wystąpić wiele innych hematologicznych działań niepożądanych (patrz podpunkt „Zaburzenia krwi i układu chłonnego”).

W przypadku hormonoopornego raka prostaty:

W randomizowanym badaniu II fazy, w którym dawkę mitoksantronu zwiększono zaczynając od liczby neutrofili >1000/mm3 neutropenię 4 stopnia wg. WHO (bezwzględna liczba neutrofili

Zaburzenia krwi i układu chłonnego:

Bardzo często:

- Neutropenia. Zwiększenie dawki w związku z wystąpieniem hematologicznego nadiru prowadziło do neutropenii 4 stopnia u 54% pacjentów. Gorączka neutropeniczna wystąpiła u 14 % pacjentów.

- Zahamowanie czynności szpiku kostnego, hipoplazja szpiku kostnego.

- Przemijająca leukopenia z nadirem w 10-13 dniu po zakończeniu leczenia (ciężka leukopenia u 6% pacjentów), niedokrwistość (anemia), granulocytopenia, nieprawidłowa liczba leukocytów.

Często: trombocytopenia z liczbą płytek krwi

/l wystąpiła u 4% pacjentów.

Zaburzenia serca:

Bardzo często: przemijające zmiany w zapisie EKG po długim leczeniu. Arytmie.

Często: bezobjawowe zmniejszenie frakcji wyrzutowej lewej komory serca (u 2,6% pacjentów otrzymujących skumulowana dawkę 140 mg/m2 ), niewydolność serca, ból w klatce piersiowej, zastoinowa niewydolność serca po długotrwałym leczeniu, (u 2,6% pacjentów otrzymujących skumulowana dawkę 140 mg/m2), bradykardia zatokowa.

U pacjentów otrzymujących dawki skumulowane > 160 mg/m2 mitoksantronu należy monitorować pracę serca.

U pacjentów otrzymujących antracykliny lub inne kardiotoksyczne onkolityki i/lub poddanych radioterapii śródpiersia oraz z chorobą układu krążenia w wywiadzie istnieje większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych na serce.

Dane uzyskane ze zgłoszeń po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu wskazują, iż kardiotoksyczność występuję w leczeniu dawkami skumulowanymi poniżej 100 mg/m2.

Częstość nieznana: zgłaszano przypadki kardiomiopatii i zawałów serca

Zaburzenia oka:

Niezbyt często: odwracalne niebieskie zabarwienie twardówki

Częstość nieznana: zapalenie spojówek

Zaburzenia żołądka i jelit: 

Bardzo często: łagodne nudności i wymioty u około 50 % pacjentów (ciężkie u 1 %), zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, biegunka, ból brzucha, zaparcia, zapalenie błon śluzowych, zaburzenia smaku.

Niezbyt często: krwawienie z przewodu pokarmowego

Częstość nieznana: zapalenie trzustki

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:

Bardzo często: gorączka

Często: zmęczenie, obrzęk

Niezbyt często: reakcje alergiczne (np. wysypka, duszność, niedociśnienie)

Częstość nieznana: zapalenie żył w miejscu podania, osłabienie

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:

Często: hepatotoksyczność, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych (AlAT)

Zaburzenia układu immunologicznego:

Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne (w tym wstrząs anafilaktyczny)

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze:

Bardzo często: zakażenia, zakażenia górnych dróg oddechowych, infekcje układu moczowego

Często: zapalenie płuc, posocznicza, zapalenie błony śluzowej nosa

Niezbyt często: zakażenia oportunistyczne

Urazy, zatrucia i powikłania po zabiegach

Częstość nieznana: krwiaki

Zespół rozpadu guza (charakteryzujący się występującą hyperurykemią, hyperkaliemią, hyperfosfatemią i hipoklacemią) występował rzadko w trakcie chemioterapii z mitoksantronem stosowanym w monoterapii jak i w terapii skojarzonej.

U pacjentów z leukemią obraz występujących działań niepożądanych jest porównywalny, aczkolwiek występują one częściej i są bardziej nasilone, szczególnie w odniesieniu do zapalenia błon śluzowych w tym zapalenia błony śluzowej jamy ustnej.

Opisano dwa przypadki nagłej śmierci pacjentów z zaawansowanym stwardnieniem rozsianym, którzy leczeni byli mitoksantronem. Związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy tymi przypadkami, a zastosowaniem mitoksantronu nie jest znany.

Badania diagnostyczne

Bardzo rzadko: zmiany masy ciała

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

Często: jadłowstręt (utrata apetytu)

Częstość nieznana: hyperurykemia

Nowotwory łagodne, złośliwe i nieokreślone (w tym torbiele i polipy)

Częstość nieznana: ostra białaczka

Podawanie inhibitorów topoizomerazy II, w tym mitoksantronu, w skojarzeniu z innymi przeciwnowotworowymi produktami leczniczymi i (lub) radioterapią wiązało się z rozwojem ostrej białaczki szpikowej lub zespołu mielodysplastycznego (MDS).

Zaburzenia układu nerwowego

Często: niespecyficzne neurologiczne działania niepożądane, tj. zawroty głowy, senność, zapalenie nerwów, dezorientacja, drgawki, łagodne parestezje, ból głowy 

Zaburzenia psychiczne

Niezbyt często: lęk, splątanie

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Bardzo często: zwiekszone stężenie mocznika we krwi

Często: odbarwienie moczu w ciągu 24 godzin po podaniu leku.

Nefrotoksyczność, zwiększone stężenie kreatyniny w surowicy i zwiększone stężenie azotu w osoczu.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Często: brak miesiączki (może być długotrwały i może odpowiadać przedwczesnej

menopauzie)

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Często: zapalenie błony śluzowej nosa

Niezbyt często: duszność

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Bardzo często: łysienie I i II stopnia u około 50 % pacjentów (postać ciężka występuje rzadko)

Często: wysypka, rumień

Niezbyt często: niebieskawe zabarwienie skóry i paznokci

Częstość nieznana: zaburzenia paznokci (np. oddzielanie się paznokcia od łożyska, dystrofia paznokci), wynaczynienie w miejscu podania może prowadzić do wystąpienia rumienia, obrzęku, bólu, pieczenia i (lub) niebieskiego zabarwienia skóry. Wynaczynienie może prowadzić do martwicy tkanek, w rezultacie do konieczności interwencji chirurgicznej lub przeszczepu skóry.

Zaburzenia naczyniowe

Bardzo często: krwotoki

Często: niedociśnienie 

 

 


Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach