45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Midazolami hydrochloridum

Midazolami hydrochloridum to substancja należąca do grupy leków zwanych benzodiazepinami o działaniu nasennym. Wykorzystuje się ją w celu wywoływania sedacji płytkiej (stan uspokojenia lub senności przy zachowaniu świadomości) u dorosłych i dzieci, wywoływania sedacji u dorosłych i dzieci na oddziale intensywnej opieki medycznej, w znieczuleniu dorosłych (premedykacja przed indukcją znieczulenia, indukcja znieczulenia, jako komponent o działaniu sedacyjnym z innymi lekami stosowanymi w znieczuleniu). Midazolami hydrochloridum stosuje się również w premedykacji przed wprowadzeniem znieczulenia u dzieci.

Przeciwwskazania:

-jeśli pacjent ma uczulenie na midazolam, inne benzodiazepiny lub którykolwiek z pozostałych składników leku,

- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność oddechowa lub ostra depresja oddechowa - w przypadku sedacji płytkiej.

 

Działania niepożądane:

Zaburzenia układu immunologicznego:

-Uogólnione reakcje alergiczne (reakcje skórne, reakcje ze strony serca i krwi, świszczący oddech),

-wstrząs anafilaktyczny (zagrażająca życiu reakcja alergiczna).Zaburzenia psychiczne:

-Dezorientacja, euforia (nadmierne poczucie błogości), omamy.

-Stwierdzano reakcje paradoksalne, np. pobudzenie (serie niezamierzonych i bezcelowych ruchów),

-kurcze mięśni, drżenie mięśni, niepokój ruchowy, wrogość, napady furii, agresję, podniecenie i akty przemocy. Najbardziej podatne na wymienione reakcje są dzieci i osoby w podeszłym wieku.

Uzależnienie:

Stosowanie midazolamu, nawet w dawkach terapeutycznych, może prowadzić do uzależnienia. Po długotrwałym podawaniu midazolamu dawka będzie stopniowo zmniejszona, by uniknąć wystąpienia objawów odstawiennych, w tym drgawek.

Zaburzenia układu nerwowego:

- Ospałość i przedłużająca się sedacja, obniżona czujność, senność, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia koordynacji mięśniowej. Obserwowano przemijającą utratę pamięci. Czas trwania zależy od dawki leku  jaka została podana. Stan ten może być kontynuowany również po zakończeniu leczenia. W odosobnionych przypadkach może się on przedłużać.

U wcześniaków i noworodków obserwowano drgawki.

Zaburzenia serca: odnotowywano ciężkie zaburzenia, w tym nagłe zatrzymanie krążenia, niskie ciśnienie tętnicze krwi, spowolnienie akcji serca, rozkurcz naczyń (objawiający się np. rumieniem, omdleniem i bólem głowy).

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: odnotowano ciężkie zaburzenia, w tym powikłania oddechowe (czasem wywołujące zatrzymanie oddychania), duszność, skurcz krtani, czkawkę.

Zaburzenia zagrażające życiu z większym prawdopodobieństwem występują u dorosłych w wieku powyżej 60 lat oraz osób z wcześniej stwierdzonymi problemami oddechowymi lub krążeniowymi,szczególnie jeśli wstrzyknięcie jest zbyt szybkie lub jeśli podana dawka jest zbyt duża.

Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty, zaparcia, suchość w jamie ustnej.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka, reakcje alergiczne, świąd.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: zmęczenie, zaczerwienienie i ból w miejscu podania, zakrzepowe zapalenie żył oraz zakrzepica (tworzenie się zakrzepów w żyłach).

U osób w podeszłym wieku stosujących benzodiazepiny odnotowano zwiększone ryzyko upadków i złamań kości.


Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach