45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kwas acetylosalicylowy + Laktoglukonian wapnia Acidum acetylsalicylicum + Calcii lactogluconas

Kwas acetylosalicylowy jest popularną substancją o właściwościach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych, należącą grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosowany przez dłuższy czas kwas acetylosalicylowy zapobiega powstawaniu zakrzepów, prócz tego bywa wykorzystywany w łagodzeniu lekkich i umiarkowanych bólów towarzyszących chorobom nowotworowym. Często wchodzi w skład leków złożonych. Ogranicza podatność płytek krwi na tworzenie skrzepów. Dawki w zakresie 75–300 mg na dobę przeciwdziałają zawałom serca i udarom mózgu. Wapń - minerał odpowiedzialny za tworzenie kości i zębów oraz normowanie błony komórkowej mięśni, proces krzepnięcia krwi, wzmacnianie naczyń krwionośnych. Do wchłaniania wapnia niezbędna jest witamina D3. Niedobory manifestuują się m.in. poprzez nadmierną pobudliwość nerwowa, osłabienie kości, mięśni, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, nerwica, a także łamliwość paznokci, łysienie, biegunkę, próchnicę i osteoporozę. Z kolei nadmierna ilość wapnia w organizmie przyczynia się do szybko występującego zmęczenia, które nie jest adekwatne do wysiłku, zaparcia, wymioty, mdłości, wielomocz, kamicę nerkową, zanurzenia świadomości, stany depresyjne i podobnie jak w przypadku braków wapnia osłabienie mięśni lub zaburzenia pracy serca.

 

Przeciwwskazania

Kwas acetylosalicylowy jest nieodpowiedni dla pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, ponieważ podrażnia błony ślużowe przewodu pokarmowego i zmniejsza produkcję ochronnego śluzu. Zwiększa prawdopodobieństwo rozszczepu podniebienia, wad serca i mniejszej masy urodzeniowej u noworodków, których matki podczas ciąży stosowały kwas acetylosalicylowy, prócz tego dzieci są bardziej narażone na ppowikłania okołoporodowe. Nie stosować również u małych dzieci i młodzieży, gdyż zwiększa ryzyko zespołu Reye'a, ani z uwagi na zmniejszanie krzepliwości krwi u pacjentów ze skazami krwotocznymi (hemofilią, chorobą von Willebranda), ani na 10 dni przed operacją. Ponadto nie wolno go stosować u chorych na astmę (sprzyja napadom duszności), diabetyków (poprzez wzmocnienie działania leków doprowadzi do spadku glukozy).

 

Działania niepożądane

Porcja większa, niż 2 g witaminy C na dzień może doprowadzić do dolegliwości żołądkowych, takich jak biegunka, nudności, wymioty, a także do wysypki skórej, spadku odporności po znacznym ograniczeniu dawki. Przeważnie nadmiar jest usuwany wraz z moczem.

Nadmierne dawki przyjmowane podczas ciąży mogą doprowadzić do uszkodzeń płodu.

Regularne spożycie kwasu acetylosalicylowego niemal 2-krotnie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju mokrej postaci zwyrodnienia plamki żółtej.

Regularne spożycie kwasu acetylosalicylowego niemal 2-krotnie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju mokrej postaci zwyrodnienia plamki żółtej.

 

 

 


Powrót do listy

Produkty powiązane

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach