45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie nagłośni

Zapalenie nagłośni to choroba, która pojawia się nagle. Potrafi bardzo szybko się rozwinąć, choć występuje stosunkowo rzadko.

Mimo wszystko jest to bardzo niebezpieczna choroba, ponieważ brak natychmiastowego leczenia może stwarzać realne zagrożenie dla życia. Na ten rodzaj dolegliwości cierpią przede wszystkim dzieci poniżej 10-tego roku życia, choć zdarza się ona również wśród dorosłych.

Nagłośnia jest częścią krtani. Stanowi ją pokryta błoną śluzową chrząstka, którą otaczają mięśnie i więzadła. Otwiera i zamyka wejście do krtani, przede wszystkim podczas przyjmowania pokarmów. Zapobiega przedostaniu się pożywienia do dróg oddechowych.

Za zapalenie nagłośni odpowiadają bakterie określane jako haemophilus influenzae, paciorkowce, czasem pneumokoki. W wyniku zakażenia dojść może do powstania stanu zapalnego, a to z kolei prowadzi do obrzęku. Opuchlizna może zablokować wlot powietrza do krtani, skutkiem czego osoba chora może się udusić.

Objawy zapalenie nagłośni

Pierwsze objawy występują w nocy, a z racji błyskawicznego rozwoju tej choroby, nie powinno się bagatelizować objawów takich jak:

  • bólu gardła
  • szybko rosnącej temperatury ciała
  • problemów z oddychaniem
  • bólu przy przełykaniu
  • kłopotów z mówieniem
  • przyjmowaniu pozycji siedzącej
  • świstu przy wdychaniu powietrza

Przy zaobserwowaniu powyższych objawów, bezzwłocznie powinno się wezwać lekarza.

Leczenie zapalenia nagłośni

Nim nadejdzie pomoc, chorego można wystawić na chłodne powietrze, dzięki któremu zmniejszyć można powstały obrzęk. By zdiagnozować tę chorobę, należy przeprowadzić laryngoskopię pośrednią. Wykorzystuje się w tym celu odpowiednie lusterko, dzięki któremu można sprawdzić stan krtani.

W niektórych przypadkach wykonuje się rentgen boczny szyi, aby ocenić, w jakim stanie znajduje się nagłośnia. Leczenie ma na celu przede wszystkim zapobiegnięcie zamknięciu dróg oddechowych, dlatego niekiedy koniecznością jest intubacja (wprowadzenie do dróg oddechowych specjalnej rurki, umożliwiającej dopływ powietrza) lub tracheotomia (nacięcie tchawicy).

Pacjent przeważnie jest leczony szpitalnie i w trakcie takiego leczenia korzysta się z antybiotyków oraz sterydów podawanych dożylnie. Dzięki nim udaj się zmniejszyć obrzęk oraz poprawić drożność dróg oddechowych.

Odpowiednie leczenie i szybka interwencja pozwala w ciągu kilku dni zwalczyć chorobę.

Najistotniejsze w przypadku pojawienia się choroby jest natychmiastowe działanie. Aktualnie dostępne są szczepionki przeciwko bakterii haemophilus influenzae.


Choroby laryngologiczne Zapalenie nagłośni objawy Zapalenie nagłośni leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach