45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie gardła

Za zapalenie gardła przeważnie odpowiedzialne są wirusy charakteryzujące się powinowactwem z błoną śluzową gardła, natomiast etiologię bakteryjną (przede wszystkim paciorkowcową) ma jedynie 10-30 proc. zapaleń gardła. Grzybicze zapalenie gardła to rzadka dolegliwość i odpowiedzialna za nią jest przewlekła antybiotykoterapia, leczenie immunosupresyjne lub upośledzenie odporności.

Do zakażenia gardła najczęściej dochodzi drogą kropelkową w wyniku inhalacji do dróg oddechowych aerozolu wydzieliny z nosa i gardła rozpraszanego w otoczeniu przez osoby chore podczas kichania lub kaszlu. Do zarażenia dochodzi także w większych skupiskach ludzi. Mowa tu przede wszystkim o żłobku, przedszkolu, szkole, autobusie, sklepie, w kinie czy w pracy.

Leczenie zapalenia gardła

Zalecenia ogólne
Metody postępowania uzależnione są od tego, co spowodowało zaburzenia połykania, ponieważ mogą być one objawem różnych chorób. Stosuje się leczenie farmakologiczne, endoskopowe lub chirurgiczne. Dieta powinna być urozmaicona, ale pokarm powinno się przecierać lub miksować. Można skorzystać z gotowych, dostępnych w aptekach, płynnych odżywek, w których skład wchodzą odpowiednie mieszanki węglowodanów, białek i tłuszczów, które zapewnią odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne. Po posiłku powinno się przebywać w pozycji stojącej lub siedzącej, a unikać leżenia. Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej również różnią się w zależności od przyczyny zaburzeń połykania.

Leczenie farmakologiczne
W przypadku zaburzeń czynnościowych stosuje się leki wspomagające skurczową czynność przełyku i żołądka.


choroby układu oddechowego leczenie zapalenia gardła zapalenie gardła przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach