45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zakażenie wirusem Ebola

Zakażenie wirusem Ebola jest odpowiedzialne za powstawanie gorączki krwotocznej. To choroba zakaźna charakteryzująca się wysoką śmiertelnością w granicach 90%. Zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych zaliczana jest do kategorii trzygwiazdkowej. Choroba obecna jest przede wszystkim w rejonach tropikalnych oraz Afryce Zachodniej.

Do epidemii dochodzi wskutek styczności człowieka z zarażonym zwierzęciem. Chodzi tutaj głównie o kontakt z płynami ustrojowymi zwierząt, takich jak owocożerne nietoperze, które uważa się za głównych roznosicieli zarazków - spekulacje te, nie są jednak potwierdzone. Wiadomo jednak, że wirus na pewno pochodzi od zwierząt. Po czym również przez płyny ustrojowe, czyli głównie krew, mocz oraz ślinę, mogą zarazić inne osoby.

Rozpoznanie gorączki krwotocznej Ebola

Choroba rzadko pojawia się w krajach europejskich. Dlatego też konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych, dzięki którym możliwe będzie potwierdzenie wystąpienia gorączki krwotocznej. Wstępnie należy wykluczyć takie choroby jak malaria, dur brzuszny czy inne wirusowe gorączki krwotoczne.
Ostateczna diagnoza musi być oparta na specjalistycznych testach immunoenzymatycznych, testach wykrywających przeciwciała IgM oraz IgG lub mikroskopii elektronowej.

Najczęściej jednak, do rozpoznania gorączki krwotocznej Eboli dochodzi przez:

  • dodatni wynik biopsji skóry,
  • wykrycie kwasu nukleinowego wirusa Ebola,
  • dodatnie badania serologiczne, które może wystąpić późno w przebiegu choroby.

Profilaktyka

W zapobieganiu tej chorobie najważniejsza jest ograniczenie ryzyka zakażenia. Dokonać można tego przede wszystkim dzięki zachowaniu odpowiedniej higieny.

Produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli głównie mięso, przed spożyciem powinny być ugotowane w wysokiej temperaturze. Zaleca się także unikanie kontaktu z krwią oraz innymi płynami ustrojowymi zainfekowanych osób. Podczas przymusowego kontaktu z pacjentem, należy stosować rękawice, ochronną odzież oraz specjalne maski.
Wirus Ebola nie jest przenoszony przez komary. Szybko ulega neutralizacji w miejscach suchych i sterylnie czystych. Mydło, wybielacz oraz światło słoneczne są bardzo skuteczne w eliminacji wirusa, dzięki czemu można uniknąć zarażenia.

Przebieg Eboli

Okres choroby trwa do 2 tygodni. Przeważnie po takim czasie dochodzi do zgonu - śmiertelność tej choroby wynosi od 60 do 90%. W pierwszym tygodniu choroby pojawiają się objawy podobne do tych towarzyszących grypie. Są to bóle głowy, mięśni, biegunka i inne stany. Po pierwszym tygodniu ze stanu łagodnego choroba przechodzi w etap zaawansowany, w którym dochodzi do odwodnienia oraz licznych krwawień, kończących się często śmiercią pacjenta.

Leczenie gorączki krwotocznej Ebola
Leczenie przyczynowe nie jest znane. Na chwilę obecną nie ma skutecznej szczepionki ani leku na ten rodzaj choroby. Stosowane jest głównie leczenie objawowe, w którego trakcie uzupełnia się płyny i składniki odżywcze metodą ustną lub dożylną.


choroby zakaźne Rozpoznanie gorączki krwotocznej Ebola gorączka krwotoczna jak rozpoznać zakażenie wirusem Ebola Ebola
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach