45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zaburzenia psychiczne

Zdrowie psychiczne uznawane jest za zdrowe, gdy wszystkie zachowania danej jednostki są racjonalne. Dotyczy to zarówno jej myśli, czucia oraz zachowania. Zaburzenia tych procesów uznawane są za objaw choroby psychicznej i konieczna jest ich odpowiednia diagnoza. Zaburzenia takie to przede wszystkim utrata zdolności odpowiedniej reakcji na bodźce oraz współistnienia zresztą środowiska. Wszystko to przyczynia się do zaburzenia równowagi emocjonalnej jednostki, która nie jest w stanie poradzić sobie z otaczającymi ją sytuacjami, wydarzeniami czy problemami. Niekiedy zaburzenia nie są diagnozowane, ponieważ mimo ich istnienia jednostka jest w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie, a wszelkie odstępstwa od normy potrafi skutecznie ukrywać. W związku z tym trudno jest ocenić, jaki procent populacji może cierpieć na problemy tego typu. Pozostałe osoby cierpiące na te przypadłości zazwyczaj wymagają leczenia. W niektórych przypadkach pojawiają się osoby doświadczające zaburzeń psychicznych. Wiązać się one mogą zarówno z zaburzeniami seksualnymi, gdzie dana jednostka może uzyskać podniecenie seksualne po odbyciu stosunku z osobą, która mimo wszystko nie wyraziła na to swojej zgody.

Przyczyny zaburzeń psychicznych
Istnieje wiele przyczyn takich zaburzeń. Niekiedy winne są czynniki genetyczne, które przyczyniają się do powstawania zaburzeń u jednostki np.: odczuwania czy interpretacji bodźców, gdy innym razem, pacjent mógł nabawić się problemów psychicznych wskutek nieszczęśliwego zdarzenia, np.: śmierci bliskich. Szok spowodowany takim wydarzeniem jest bardzo silny, co może wywołać zaburzenia. Pozostałe przyczyny to:

Biologiczne:
uszkodzenia układu nerwowego,
urazy głowy,
wypadek,
alkoholizm,
narkotyki,
przebyta choroba.

Psychologiczne:
frustracje,
ograniczenia rozwojowe,
znęcanie psychiczne,
agresja słowna,
przykry wydarzenia.

Środowiskowe:
nadmierny stres,
problemy w pracy lub rodzinie,
problemy finansowe.

Przebieg zaburzeń psychicznych
Choroba przebiegać może na wiele sposobów. Niektóre z osób mogą skutecznie kamuflować ich istnienie. W niektórych przypadkach choroba może rozwijać się wraz z wiekiem. Dotyczy to szczególnie osób, które w dzieciństwie doświadczały przykrych wydarzeń, prześladowań czy byli świadkami tragedii, a zwłaszcza rodzinnej. Wraz z wiekiem takie wspomnienia mogą mieć znaczenie i zostawiać ślad w normalnym funkcjonowaniu i powodować różne zaburzenia. Innym razem, zaburzenia objawiają się dopiero w dorosłym wieku, gdzie jednostka nie będzie w stanie radzić sobie z codziennością i życiem wśród innych. Skutkiem tego powstawać mogą różne objawy i zachowania u chorego. Zaliczyć do tego można izolację, depresję, narcyzm, pracoholizm czy nawet alkoholizm. Niekiedy są to także napady agresji, szału i złości. Podczas gdy część chorych będzie walczyła z chorobą w domu bez pomocy innych, to drudzy mogą swoje frustracje, żale i problemy emocjonalne wylewać na wierzch, zwłaszcza wśród bliskich.

Zaawansowane odmiany choroby, mogą stwarzać spore zagrożenie. Osoba cierpiąca na zaburzenia psychiczne, nie dość, że może doświadczać halucynacji i widzieć coś, czego nie dostrzegają inni, to może też przyczynić się do wypadku z udziałem osób trzecich lub sama nawet skrzywdzić innych. Najczęściej nieświadomie w wyniku działania choroby.

Co zostaje uszkodzone w wyniku zaburzeń psychicznych?

Uszkodzenia mają miejsce przede wszystkim w rejonach mózgu, ponieważ to właśnie on odpowiada za większość czynności w ludzkim organizmie. W chwili, gdy wystąpią objawy choroby u danej osoby, nieprawidłowymi działaniami mogą wykazać się czynności:

  • poznawcze,
  • emocjonalne,
  • motywacyjne.

Leczenie zaburzeń psychicznych
Leczenie takich zaburzeń polega przede wszystkim na psychoterapii oraz podawaniu środków farmakologicznych. Istotna jest szybka reakcja, ponieważ dzięki niej możliwe będzie wdrożenie skutecznego leczenia. Rozwinięta i poważna choroba zaburzeń psychicznych, może być leczona bardzo długo albo nawet nieuleczalna. Wszystko zależy również od stanu zdrowia danego pacjenta, jak i jego silnej psychiki.

Gdy ktoś zauważa u znajomego, znajomej czy osoby bliskiej pewne objawy zaburzeń, to w takim przypadku należy jak najszybciej podjąć próby udzielenia pomocy takiej osoby. Każdego człowieka może spotkać ogromne nieszczęście, które przyczynić może się do powstania choroby, więc nigdy nie wolno oceniać pochopnie.


choroby psychiczne zaburzenia emocjonalne zaburzenia czucia jak rozpoznać zaburzenia psychiczne
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach