45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wgłobienie jelita krętniczo - kątnicze

Przy wgłobieniu jelita krętniczokątniczego dochodzi do wniknięcia odcinka jelita cienkiego (krętnicy) do początkowej najszerszej części jelita grubego (kątnicy). W cięższych przypadkach takie wgłobienie może przesuwać się do dalszych części jelita.

Wgłobienie to dolegliwość przeważnie dotykająca niemowlęta. Najwięcej zachorowań odnotowuje się pomiędzy 6, a 24 miesiącem życia. Stosunkowo rzadko występują przypadki po drugim roku życia. Znacznie częściej wgłobienie pojawia się u chłopców, zwykle wiosną lub jesienią.

Wgłobienie może być spowodowane wirusowym zapaleniem górnych dróg oddechowych, a w rzadkich przypadkach także polipem jelita, uchyłkiem Meckela lub innymi wadami wrodzonymi. W trakcie choroby ściana jelita ulega obrzękowi, a następnie martwicy. Wywołuje to niedrożność, a nawet zapalenie otrzewnej w dłużej trwającym wgłobieniu.

Do głównych i pierwszych objawów tego schorzenia zalicza się przeważnie napadowe bóle brzucha. Pierwszy atak ma przeważnie miejsce podczas snu. Pomiędzy napadami u dziecka nie pojawiają się żadne dolegliwości. Małe dzieci z powodu brzucha są niespokojne i płaczą.

W początkowym stadium choroby dziecko wydala normalny stolec. Później jednak stolec może zawierać śluz z krwią i przypominać galaretkę malinową. Bólom brzucha często towarzyszą wymioty i wzdęcia. Może pojawić się także gorączka. Często można wyczuć guz w podbrzuszu, zazwyczaj pod prawym łukiem żebrowym. Zdarzają się wgłobienia bez charakterystycznych napadów bólu.

Diagnozę można postawić na podstawie badań radiologicznych z wlewem doodbytniczym. Poza samym rozpoznaniem choroby, badanie może także wywołać odgłobienie, czyli cofnięcie się wgłobienia i wyleczenie.

Dla dziecka w dobrym stanie główną formą leczenia jest wlew doodbytniczy. Gdy jednak nie wywoła on odgłobienia lub ze względu na ciężki stan dziecka jest niemożliwy do wykonania, to w takim przypadku przeprowadza się zabieg chirurgiczny. Polega on na wyciągnięciu jelita cienkiego z grubego. Czasem przeprowadza się wycięcie jelita i zespolenie jego końców.

Przy tego rodzaju choroby rokowania są zazwyczaj dobre, jednak późne rozpoznanie choroby może zwiększyć ryzyko ciężkich powikłań.


choroby układu pokarmowego przyczyny wglobienia jelita objawy wgłobienia jelita wlew doodbytniczy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach