45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Tętniak aorty

Tętniakiem aorty określa się poszerzenie danego odcinka aorty o połowę. Przybierać może ono formę workowatą lub wrzecionowatą. Najczęściej spotykaną formą jest tętniak aorty brzusznej. Schorzenie to dotyczy głównie mężczyzn po 40-tym roku życia.

Istnieją różne typy tętniaka aorty w zależności od tego, co go powoduje. Rozróżnia się tętniaka prawdziwego lub rzekomego.

O tętniaku prawdziwym mowa, gdy w momencie poszerzenia się wszystkich ścian aorty, natomiast z rzekomym, gdy przerwana zostanie warstwa ściany środkowej i wewnętrznej.

Badania profilaktyczne i leczenie

Badania profilaktyczne powinno wykonywać się u każdego już po 50-tym roku życia. W sytuacji, gdy w rodzinie występował kiedyś już tego typu problem, to takie badania należy wykonywać regularnie. W innych przypadkach zalecane jest okresowe przebadanie się.

Gdy dojdzie do rozpoznania tętniaka aorty, ważne jest, aby przejść na zdrowy tryb życia. Należy kontrolować swoje ciśnienie i tętno. A najistotniejsze jest, aby przestać palić tytoń.

Tętniaka aorty przeważnie się operuje. Taki zabieg nie jest konieczny, ponieważ może on w każdej chwili pęknąć i spowodować naszą śmierć. W momencie, gdy już pęknie, potrzebna jest natychmiastowa operacja ratująca życie.

Do przyczyn tętniaka aorty można zaliczyć podłoże genetyczne lub może być spowodowany przede wszystkim paleniem dużej ilości tytoniu.

Oczywiście tętniak może się również pojawić po jakimś urazie czy na skutek zapalenia. W związku z tym istotny jest zdrowy tryb życia. Jeśli natomiast jest już rozpoznany, należy jak najszybciej poddać się operacji, aby nie powiększał się, nie naciskał na inne narządy i w ostateczności, aby uniknąć jego pęknięcia.


choroby układu krążenia Tętniak aorty objawy Tętniak aorty metody leczenia Tętniak aorty rozpoznanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach