45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Skleroza

Czym jest skleroza?
Słowo skleroza wywodzi się z języka greckiego “sclerosis” oznaczającego - twardy. Sama choroba polega na twardnieniu naczyń krwionośnych. Przysłowie może być związane z rzeczywistymi objawami i przebiegiem tej choroby, ponieważ w jej trakcie ulegają wyniszczeniu komórki odpowiedzialne za pamięć czy koordynację ruchową. W prawidłowo funkcjonującym organizmie naczynia powinny być miękkie oraz elastyczne, po to, by odprowadzać krew i inne substancje do miejsc w organizmie, nawet tych najtrudniej dostępnych. Jednym z takich miejsc jest mózg, który stanowi jeden z najistotniejszych elementów ludzkiego organizmu. Na jego budowę składają się liczne komórki, które by funkcjonować prawidłowo, wymagają tlenu oraz substancji odżywczych. Tych właśnie składników dostarczają naczynia krwionośne.


W chwili twardnienia kończyn krwionośnych substancje odżywcze i tlen nie są dostarczane w odpowiednich ilościach do mózgu, czego skutkiem jest utrata pamięci, najczęściej tę z ostatnich wydarzeń. W dużej mierze winny jest cholesterol, który odkładając się w naczyniach krwionośnych, systematycznie i krok po kroku powoduje twardnienie naczyń. Najwięcej cholesterolu jest w tłuszczach zwierzęcych, czyli osoby bardziej narażone to te, których dieta w dużej mierze oparta jest właśnie na produktach bogatych w zwierzęce tłuszcze. Osadzanie się cholesterolu w naczyniach jest pierwszym etapem pojawienia się sklerozy, później jest coraz gorzej. W naczyniach osadzają się inne substancje takie jak wapń, a także, co może być zaskakujące, nasze własne przeciwciała, czyli komórki. Docelowo, starają się one obronić organizm człowieka przed twardnieniem naczyń, ale w gruncie rzeczy pogarszają tylko sprawę, powodując jeszcze większe twardnienia, a w konsekwencji mniejszy dopływ tlenu i substancji do mózgu, który coraz bardziej nie funkcjonuje prawidłowo.


Przyczyny sklerozy
W związku, z tym że cholesterol w dużej mierze jest odpowiedzialny za tę chorobę to przyczynami powstania sklerozy jest przede wszystkim nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce. Kolejnym czynnikiem jest mała aktywność fizyczna. Poprzez spożywanie znacznych ilości produktów takich jak fast foody czy tłuste mięsa i smażone potrawy na tłuszczu zwierzęcym poziom cholesterolu w organizmie zwiększa się, czego efektem jest między innymi powstanie sklerozy. Czasami może dojść do różnego typu otyłości. Czasem, choroba może być uwarunkowana genetycznie, a sam człowiek może mieć od najmłodszych lat problemy z otyłością czy później z cholesterolem. Warto wiedzieć także że organizm człowieka samoczynnie wytwarza cholesterol, więc można powiedzieć, że jest go pod dostatkiem w organizmie, dlatego jego ograniczenie nie powinno przynieść negatywnych skutków. Oczywiście nie należy eliminować go całkowicie z diety.


Leczenie
Najważniejsze w tym przypadku jest zapobieganie. Rozpoznanie choroby może być bardzo trudne, ponieważ daje ona objawy napadowe, które znikają po krótkim czasie występowania po to, by powrócić w kolejnym miesiącu. W wielu przypadkach jest to bagatelizowane przez wielu chorych. W związku z tym w celu zapobiegania tej chorobie należy wprowadzić do życia aktywność fizyczną i odpowiednią zbilansowaną dietę. Jeżeli chodzi o leczenie, to po przeprowadzeniu diagnozy i badań, które pozwolą potwierdzić chorobę, lekarz zazwyczaj przepisuje specjalne leki, które wymagają odpowiedniej kontroli przyjmowania przez chorego i jednocześnie będzie on zmuszony do przyjmowania ich przez całe życie.


choroby cywilizacyjne Skleroza objawy czym jest skleroza jak leczyć sklerozę
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach