45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Seksoholizm

Seks określany jest jako akt miłości, dowód prawdziwego uczucia, a także skonsumowanie związku małżeńskiego. W związku, z tym że jest on źródłem przyjemności to może także prowadzić do uzależnień. Bagatelizowanie tego jest zwykle bezzasadne. Seksoholizm może być poważniejszy od alkoholizmu, a nawet narkomanii.

Czym jest Seksoholizm
Seksoholizmem określa się stan patologicznego nasilenia erotycznych zainteresowań i aktywności seksualnej, gdzie takie potrzeby dominują nad innymi, stanowiąc o sensie życia- jak uważa Lew-Starowicz. Fachowa definicja określa ten stan jako jednostkę chorobową, do której zalicza się przymus zachowań takich jak angażowanie się w działania o podłożu seksualnym (kompulsywna masturbacja, natręctwa seksualne, częsta zdrada, nadmierne oglądanie pornografii). Skutki przeważnie negatywnie wpływają na życie osobiste chorego, zawodowe oraz emocjonalne.

Przyczyny Seksoholizmu
Trudno ustalić co konkretnie odpowiada za tą chorobę. Może ona wynikać między innymi z zaburzeń libido przyczyniając się tym samym do wzmożenia popędu seksualnego. W wielu przypadkach jest to odskocznia od problemów, sposób na rozładowanie napięcia. Większe ryzyko zachorowania występuje w przypadku osób, które nie radzą sobie z nerwami i wykazują skłonność do uzależnień, są nieśmiali, nie wierzą we własne możliwości seksualne. Wielokrotnie to schorzenie powstaje w wyniku szkodliwego oddziaływania otoczenia (traumy jak na przykład gwałt). Spotykane także u osób z uszkodzeniem płatów czołowych i ciała migdałowego w mózgu.

Objawy
Głównym i podstawowym symptomem jest sprowadzanie wszelkich sfer życiowych do poziomu erotyki. Stopniowe wycofywanie się i izolowanie w celu zaspokojenia potrzeb seksualnych. Seksoholizm wpływa destrukcyjnie zarówno na życie osobiste chorego, jak i zawodowe. Należy również zaznaczyć, że jest to choroba, która bezpośrednio tyczy się partnera chorego. Charakterystyczne dla osoby uzależnionej są częste zdrady, uprawianie seksu z ?byle kim?, czasem nawet prostytucja, jedynie w celu zaspokojenia popędu. Zwykle jednak tego typu działania nie dają żadnej satysfakcji, a raczej pogłębiają poczucie pustki i beznadziei.

Różnice u kobiet i mężczyzn
Zależnie od płci, choroba przebiega nico inaczej. Przeważnie diagnozowana jest u mężczyzn (satyryzm). Wtedy kluczowym zadaniem jest rozładowanie napięcia, poprawa samooceny. W przypadku kobiet (nimfomania) to sposób na akceptację, uczucie atrakcyjności i bezpieczeństwa. Paradoks polega na tym, iż nadmierny seks (bez emocji, jedynie w celach czysto fizycznych), pogłębia wyżej wymienione problemy.

Leczenie seksoholizmu
Psycholodzy i psychoterapeuci spierają się w kwestii tego, czy taki rodzaj schorzenia może zostać całkowicie wyleczony. W takich przypadkach konieczne jest znalezienie źródła (np. nieodżałowana trauma z dzieciństwa) i próba podjęcia jego wyleczenia. Pacjent powinien się także podjąć okresowej abstynencji. Niekiedy w poprawie stanu chorego pomaga partner (do którego żywi się silne uczucie). Ten przestrzegając granic (np. w częstotliwości stosunków) może stać się dla niego wzorcem.

W ogólnym leczeniu niezbędna jest także stała konsultacja z psychologiem.


choroby psychiczne Przyczyny Seksoholizmu Objawy Seksoholizmu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach