45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rozlane zapalenie otrzewnej

Rozlanym zapaleniem otrzewnej określa się chorobę obejmującą cienką tkankę jamy brzusznej. Stanowi ona jedno najgroźniejszych powikłań ostrych chorób jamy brzusznej. Każdy jej przypadek wymaga leczenia szpitalnego ponieważ stwarza realne zagrożenie dla życia.

Czym jest rozlane zapalenie otrzewnej?

Rozlane zapalenie otrzewnej jest to zapalenie cienkiej tkanki jamy brzucha, które obejmuje większość narządów jamy brzusznej.

Za jego powstawanie przeważnie odpowiedzialna jest infekcja bakteryjna ale czasami do jego powstawania przyczyniać się mogą także czynniki chemiczne.

Samo zapalenie otrzewnej może być nie tylko rozlane, lecz także ostre oraz przewlekłe.

Rodzaj jest uzależniony od zmian zapalanych zachodzących w ścianie narządu.

Przyczyny rozlanego zapalenia otrzewnej

Jak zostało wcześniej wspomniane do zapalenia otrzewnej, będącej cienką warstwą pokrywającą całe wnętrze jamy brzusznej, dochodzi przede wszystkim w wyniku infekcji bakteryjnej. Wirusy przedostają się do organizmu przez otwór spowodowany przedziurawieniem zmienionego zapaleniem wyrostka robaczkowego bądź też wrzodu żołądka lub dwunastnicy.

Do rozlanego zapalenia otrzewnej dochodzi także wskutek ostrego zapalanie pęcherzyka żółciowego oraz trzustki. Niekiedy choroba może być konsekwencją urazów brzucha. Schorzenie to może być także spowodowane przez żółć, czy też związki chemiczne uwalniane przez trzustkę, które przedostają się do błony śluzowej jamy brzusznej.

Jednym z najczęstszych źródeł zakażenia otrzewnej jest martwica przewodu pokarmowego. Do zapalenia może dojść także za pomocą drogi krwionośnej, jednakże jest to rzadko spotykane zjawisko.

Leczenie

Każdy przypadek rozlanego zapalenia otrzewnej musi być leczony operacyjnie. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest przede wszystkim stwierdzenie i usunięcie źródła zapalenia otrzewnej, usunięcie wysięku otrzewnowego oraz wykonanie właściwego grawitacyjnego drenażu jamy otrzewnej.

Przed zakończeniem obserwacji należy pobrać płynną zawartość jamy na posiew bakteriologiczny. Pobraną treść po przebadaniu w laboratorium bakteriologicznym posłuży do dobrania najskuteczniejszego antybiotyku zażywanego podczas rekonwalescencji po zabiegu. Leczenie ogólne oprócz podawania antybiotyków obejmuje także podawanie płynów i pokarmów przez kroplówkę.

Rozlane zapalenie otrzewnej to bardzo bolesna choroba. W związku z tym chorzy muszą brać liczne leki przeciwbólowe. Osoby dotknięte takim problemem często przechodzą przez intubację dożołądkową lub dojelitową.

Rozlane zapalenie otrzewnej jest bardzo poważną chorobą zagrażającą życiu. Jeśli dojdzie do zapalenia konieczna jest praktycznie natychmiastowa reakcja. We wczesnym stadium choroby można uratować nawet 80% chorych.


choroby układu pokarmowego Rozlane zapalenie otrzewnej objawy Rozlane zapalenie otrzewnej leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach