45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rak wątroby

Rak wątroby to nowotwór będący następstwem przerzutów i stanowi on szczególne zagrożenie. W wielu przypadkach zachorowanie na niego prowadzi do zgonu. Choroba objawia się w postaci guza powstałego z tkanki wątroby. Najczęściej chorują mężczyźni, którzy ukończyli 50 rok życia.

Ten rodzaj nowotworu rozwija się w organizmie w szybkim tempie z następującymi przerzutami do płuc, kości czy mózgu. Im rozleglejszy jest postęp nowotworu, tym ciężej go wyleczyć.

Głównymi czynnikami odpowiadającymi za powstanie tej choroby mogą być: wcześniejsza marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, jedzenie spleśniałego zboża, stosowanie doustnej antykoncepcji i picie zbyt dużych ilości alkoholu.

Istnieją dwa rodzaje raka wątroby: takie, które są niezłośliwymi nowotworami oraz takie, które się złośliwe i pierwotnie.

W pierwszym przypadku możemy mieć do czynienia z naczyniakiem wątroby - łagodnie przebiegającym rakiem, który najczęściej jest wykrywany przy okazji przeprowadzania badania USG. Niezłośliwym nowotworem może być także ogniskowy rozrost guzkowy i gruczolak wątroby. Natomiast wśród pierwotnych nowotworów złośliwych wątroby możemy wymienić raka wątrobowo-komórkowego, raka powstającego z komórek nabłonka przewodów żółciowych i pojawiające się w wątrobie przerzuty nowotworowe.

Nie ma specyficznych objawów tego nowotworu. Mogą one początkowo sugerować jej przewlekły stan zapalny lub zmiany toksyczne albo marskie.

W późniejszych fazach dochodzi do znacznego powiększenia się jego rozmiarów, charakterystyczna jest także nierówna powierzchnia i narastające objawy upośledzenia czynności (przy postępującym wyniszczeniu) podbudowują podejrzenie.

Rozpoznanie pierwotnych nowotworów wątroby opiera się na badaniu histopatologicznym pobranych punktaków lub wycinków.


nowotwory ból wątroby przyczyny zapobieganie nowotworom wątroby dieta a nowotwory wątroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach