44 221 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 889 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Rak płuc

Głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania raka płuca stanowiącym 80% - 90% wszystkich przyczyn, jest palenie papierosów, zarówno czynne (20x większe ryzyko niż osób niepalących), jak i bierne - dzieci i współmałżonkowie palaczy (3x większe zagrożenie).

Pozostałe czynniki:

  • Zawodowe- związki tworzące się w trakcie procesu produkcji koksu, gazyfikacji węgla, związki ołowiu, berylu, chromu, niklu, azbest, benzydyna, eter, smoła pogazowa
  • Środowiskowe- zanieczyszczenie powietrza spalinami
    Uwarunkowania dziedziczne.

Objawy:

Rak płuca rozpoznawany jest przeważnie już w zaawansowanym stadium. Miarą trudności we wczesnym rozpoznawaniu jest odsetek chorych leczonych chirurgicznie, stanowiący 16%, w Polsce około 10%. Objawy tej choroby przeważnie są związane z obecnością masy guza w oskrzelach. Zalicza się do nich takie objawy niecharakterystyczne jak kaszel (u 80% chorych), nawracające stany zapalne (40%), duszność (15%), bolesność w obrębie klatki piersiowej (15%). Ten ostatni objaw wynika z naciekania opłucnej, śródpiersia, ściany klatki piersiowej, pni nerwowych. Zwrócić należy uwagę na stałe, silne bóle barku i ramienia, oraz zwężenie źrenicy, opadnięcie powieki oraz zapadnięcie się gałki ocznej. Taką grupę objawów określa się mianem zespołu Pancoasta i może mieć on związek z naciekaniem przez nowotwór splotu barkowego i pnia współczulnego, które są istotnymi strukturami układu nerwowego przebiegającymi w obrębie górnej części klatki piersiowej.

Nowotwory płuc rozróżnia się na podstawie tego, jak wyglądają pod mikroskopem. Istnieje więc typ drobnokomórkowy (jeden z najzłośliwszych) oraz niedrobnokomórkowe, których jest kilka typów (można tu wyróżnić raka płaskonabłonkowego kolczystokomórkowego, wielkokomórkowego oraz gruczołowego). Można stwierdzić, że taki podział będzie miał znaczenie głównie dla histopatologa, tak jednak nie jest. Różne typy nowotworu w odmienny sposób reagują na leczenie: naświetlanie czy chemioterapię.


nowotwory rak płuc a palenie papierosów leczenie raka płuc pierwsze objawy raka płuc
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 221 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 889 produktów w 209 kategoriach