43 515 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 855 produktów w 207 kategoriach

Rak odbytnicy

Rak odbytnicy należy do stosunkowo często występujących w Polsce nowotworów, a zachorowalność na niego wzrasta z roku na rok. Występuje przeważnie u mężczyzn i dotyczy głównie osób po 50 roku życia. Jest wiele czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienie tego rodzaju raka.

Pierwsza grupa przyczyn połączona jest z chorobami, których przebycie przyczynia się do tego typu schorzenia. Mowa tu głównie o HNPCC - zespół wrodzonego niepolipowatego raka jelita grubego (zespół Lynch I), gruczolaki czy zespół Turcota. Ryzyko wzrasta aż sześciokrotnie gdy pacjent przechodził wcześniej przez wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Na rozwój tego rodzaju choroby wpływać mogą także czynniki środowiskowe takie jak, np. napromieniowanie okolicy miednicy przy okazji leczenia innych nowotworów, palenie papierosów czy nieodpowiednia dieta (bogata w tłuszcze, konserwanty i wysoce przetworzone produkty spożywcze).

Przebieg tej choroby jest powolny i zazwyczaj przez długi okres niedostrzegalny. Zmiany w prawidłowej czynności oddawania stolca (zaparcie lub biegunka, lub obydwa stany na przemian, uczucie parcia na stolec i wydalanie wśród parcia nieco śluzu, często z domieszką krwi) zawsze muszą budzić podejrzenie raka odbytnicy. W razie wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza chirurga. W każdym przypadku oględziny lekarskie, a zwłaszcza badanie palcem odbytnicy, są niezbędne.
nowotwory leczenie raka odbytnicy nowotwór odbytu nieodpowiednia dieta a rak odbytu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 515 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 855 produktów w 207 kategoriach