43 298 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 855 produktów w 207 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Rak nerki

Rak nerki stanowi nieprawidłową masę występującą w obrębie miąższu nerki. Ten rodzaj choroby dwa razy częściej spotyka mężczyzn niż kobiety. Rak nerki jest bardzo niebezpiecznym nowotworem, ponieważ objawy mogą występować w późnym stadium choroby, uniemożliwiając wczesne rozpoznanie i skuteczniejsze leczenie.

Charakterystyczne dla niego objawy kliniczne to:

  • bóle w okolicy lędźwiowej;
  • krwiomocz;
  • guz, który jest jednak do wykrycia w jednym na dziesięć przypadków

Wielokrotnie też jednym z wcześniejszych objawów jest długo utrzymująca się gorączka niewiadomego pochodzenia. Taka gorączka ma zazwyczaj charakter septyczny, dlatego też występuje z dużymi wahaniami w ciągu dnia, i nie reaguje na intensywnie nawet stosowane leczenie przeciwbakteryjne.

Spośród czynników ryzyka przyczyniających się do wystąpienia raka nerki możemy wymienić m.in. czynniki genetyczne, palenie papierosów, zażywanie niektórych leków, zła dieta i częste spożywanie alkoholu, nadwagę czy nadmierny kontakt z substancjami chemicznymi takimi jak azbest. Rak nerki wykrywany jest najczęściej u osób, które skończyły 50 rok życia.

Tę chorobę leczy się przede wszystkim poprzez zabieg operacyjny. Chemioterapia i radioterapia są tutaj mało skuteczne. Większe rezultaty można uzyskać przy immuno lub chemioimmunoterapii.


rak nerki pierwsze objawy Rak nerki leczenie Rak nerki postępowanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 298 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 855 produktów w 207 kategoriach