45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Parestezja

Parestezja objawia się nieprzyjemnym uczuciem które zazwyczaj przypomina mrowienie, bądź też drętwienie. Wielokrotnie w trakcie takiego stanu pojawiają się zmiany temperatury ciała, na zimną bądź gorącą. Odczuwanie wyżej wymienionych bodźców może być spowodowane zmianami w układzie nerwowym bądź czuciowym.

Czasami za występowanie parestezji odpowiedzialne są poważne choroby centralnego układu nerwowego jak w stwardnienie rozsiane. Bodźce dotykają wtedy więcej niż jednej części ciała, na przykład tułowia, kończyn czy twarzy. Parestezja to czasami także symptom hipokalcemii (zaniżenie stężenia wapnia całkowitego w surowicy krwi) bądź hiperkalemii (zawyżenie stężenia jonów potasowych w surowicy krwi).

Na pojawienie się parestezji mają wpływ także zaburzenia psychiczne, w szczególności nerwica lękowa.

Rodzaje parestezji

Parestezje mogą mieć zróżnicowane odmiany. W przypadku gdy wszelkie doznania wywołują u nas ból, mamy do czynienia z allodynią, następującą w wyniku uszkodzenia włókien nerwowych przy cukrzycy czy chorobach niedokrwienia serca. Jeżeli odczucie bodźców jest silnie wyostrzone, możemy mówić o przeczulicy. Nadmierna wrażliwość często jest wynikiem spożycia kofeiny, stymulującej korę mózgu i rdzeń kręgowy.

Przyczyny

Poza chorobami centralnego układu nerwowego, do jej przyczyn zalicza się schorzeniach krążka międzykręgowego oraz chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. Ból towarzyszący wymienionym schorzeniom, promieniuje wzdłuż dróg nerwowych, wywołując uczucie mrowienia oraz odrętwienia. Parestezje obecne są też przy chorobach zakaźnych, jak wścieklizna czy tężec, atakując miejsca zainfekowane drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Parestezja kończyn w skrajnych przypadkach może być oznaką poprzedzającą chorobę Parkinsona.

Leczenie

Za powstawanie parestezji odpowiedzialnych jest wiele czynników, dlatego też nie powinno się odwlekać wizyty u lekarza. Diagnostyką zaburzonych odczuć zajmują się neurolodzy, jednak przyczyna może tkwić w poważnych chorobach, niedotyczących układu nerwowego, bądź zaburzeniach psychicznych. Warto zwrócić uwagę na to w jakich miejscach dotykają nas bodźce oraz jaka jest ich intensywność. Jednorazowe wystąpienie parestezji nie powinno być zagrożeniem dla naszego zdrowia, jednak ich regularne powtarzanie się, może być oznaką poważniejszych schorzeń. Dlatego istotne jest skonsultowanie się z lekarzem, w celu zdiagnozowania przyczyny nieprzyjemnych odczuć.


choroby układu nerwowego leczenie parestezji przyczyny parestezji objawy parestezji
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach