44 621 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Palce młotkowate

Palce młotkowate to utrwalone grzbietowe zgięcie paliczków podstawowych w stawach śródstopno-palcowych, które jest efektem podwichnięć lub zwichnięć ku stronie grzbietowej paliczków podstawowych. Duży wpływ na powstawanie tego schorzenia ma niedomoga mięśni wewnętrznych stopy zginających stawy śródstopno-palcowe, która w wielu przypadkach jest wywołana przez noszenie zbyt ciasnego obuwia.

Kolejnym zewnątrzpochodnym czynnikiem jest zbyt długie utrzymywanie palców w zgięciu grzbietowym np. podczas noszenia obuwia na wysokim obcasie. Takie grzbietowe ustawienie palców wyłącza ich udział w fazie odbicia i zwiększa nacisk głowy II i III kości śródstopia na podłoże, czyli używając dotychczasowego mianownictwa, likwiduje poprzeczny łuk stopy. Skutkiem takiego przeciążenia części miękkich przodostopia jest powstanie w tym miejscu modzeli skórnych i przewlekłego stanu zapalnego tkanek głębiej leżących. Towarzyszy temu duży ból który znacznie utrudnia poruszanie się i może prowadzić do znacznego inwalidztwa. Długotrwałe przeciążenia głów II i III kości śródstopia są wymieniana jako jedna z przyczyn złamań marszowych w obrębie szyjek.

Ryzyko zachorowania na to schorzenie rośnie w następstwie wszystkiego, co sprzyja stopie poprzecznie płaskiej i paluchowi koślawemu.

Możliwe następstwa i powikłania

Przede wszystkim są to bóle i odciski.

Leczenie polega głównie na zabiegu operacyjnym. Oba rodzaje deformacji często występują łącznie i wtedy zaciera się wyraźna granica pomiędzy nimi. Po operacji chodzenie z pełnym obciążaniem rozpoczyna się na drugi dzień w specjalnym obuwiu.


leczenie chorób kości Choroby układu kostnego leczenie palców mlotkowatych deformacja palców
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 621 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach