45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Ornitoza

Objawy Ornitozy to bradykardia, czyli zbyt niska akcja serca w stosunku do podwyższonej temperatury ciała, splenomegalia, hepatomegalia, w niektórych przypadkach żółtaczka, bóle i zwiększone napięcie mięśni, plamy Hordera na twarzy, gorączka, bóle mięśni i bóle głowy, kaszel.

Chorobę tę zalicza się do grupy antropozoonoz, czyli chorób pochodzenia zwierzęcego. Odpowiedzialne za nią są bakterie Chlamydia psittaci, przenoszone ze zwierząt na człowieka. Chlamydia psittaci bytują u licznych gatunków zwierząt, ptaków i ssaków, ale ludzie najczęściej zarażają się od ptaków ozdobnych (papug, kanarków), gołębi, mew oraz drobiu. Największe ryzyko zakażenia występuje u hodowców egzotycznych ptaków, pracowników sklepów zoologicznych i ogrodów zoologicznych, osób starszych, chorych, z obniżoną odpornością lub chorych onkologicznie. Do zakażenia dochodzi drogą oddechową na skutek wdychania bakterii z wyschniętych odchodów, bądź drogą kropelkową, za pośrednictwem wydzieliny z dróg oddechowych zarażonych ptaków.

Pierwsze symptomy zaobserwować można do 2 tygodni po zarażeniu, choć czasami okres inkubacji może się wydłużać. W trakcie ornitozy dochodzi do rozwoju atypowego zapalenia płuc, które należy zróżnicować z innymi zapaleniami płuc. Zarazki Chlamydia psittaci przyczepiają się do nabłonka w drogach oddechowych, skąd drogą krwionośną rozprzestrzeniają się do układu siateczkowo-śródbłonkowego, powodując wtórną bakteriemię i zajęcie narządów wewnętrznych, czyli płuca, serce, wątrobę, ośrodkowy układ nerwowy. Ornitoza przebiega w 2 fazach: pierwsza, kiedy dominują niespecyficzne objawy choroby, czyli gorączka do 39 °C, dreszcze, osłabienie, nadwrażliwość na światło, bóle mięśni, krwawienie z nosa, bóle brzucha z nudnościami i wymiotami; oraz faza druga, w której pojawia się suchy, bolesny kaszel, krwawa plwocina i bóle w klatce piersiowej. Powikłania: jaglica, infekcje moczowo-płciowe, nieżyt wtrętowy, ziarnica weneryczna pachwin.

Diagnoza: dokonuje się jej poprzez badania śliny pacjenta na obecność zarazków.

Profilaktyka: należy stosować odzież ochronną u osób mających kontakt z ptakami, zachować higienę poprzez usuwanie odchodów ptasich i mycie ptasich klatek, aby usuwane nieczystości nie pyliły, dezynfekcję umytych sprzętów, unikanie kontaktów z ptakami w przypadku występowania u nich objawów chorobowych, dotyczy to także wszystkich zwierząt, kwarantannę importowanych ptaków i zwierząt, kupowanie ptaków z pewnych źródeł, z pewnymi certyfikatami badań.


choroby zakaźne Ornitoza objawy ornitoza leczenie zakażenie od zwierząt
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach