45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nadciśnienie naczyniowonerkowe

Przyczyną tego schorzenia przeważnie są konsekwencje hormonalne, które są następstwem zwężenia tętnicy nerkowej. Chorobę tą najczęściej rozpoznaje się w postaci nadciśnienia wtórnego o możliwej usuwalnej przyczynie.

Nerki
Nerki są to dwa małe, ale bardzo ukrwione organy. Przypominają swoim kształtem ziarna fasoli i pracują bez przerwy całą dobę. Ich zadaniem jest wyłapywanie z krwi niepotrzebnych i szkodliwych substancji , które potem są wydalane na zewnątrz wraz z moczem. Ponadto nerki odfiltrowują i przywracają potrzebne organizmowi makro i mikro elementy, takie jak: chlorek sodu, magnez, potas etc. Czasami nerki przestają prawidłowo pracować i skutkiem tego jest na przykład nadciśnienie tętnicze, które bardzo ciężko wyleczyć.

Przyczyny nadciśnienia naczyniowo nerkowego

Najczęstszymi przyczynami nadciśnienia są:

  • choroby nerek,
  • choroby gruczołów dokrewnych (szczególnie nadnerczy),
  • choroby tętnic nerkowych,
  • wady rozwojowe naczyń.

W przypadku 10% chorych mających kłopoty z ciśnieniem są to osoby z nadciśnieniem wtórnym, wywołanym przez powyższe przyczyny.

Rozpoznanie choroby nerek

Zwężenie tętnicy nerkowej zazwyczaj dotyczy osób w średnim i starszym wieku, a zwłaszcza po 50 roku życia. Stan ten pojawia się częściej u mężczyzn niż kobiet. Zwężenie tętnicy ma często charakter miażdżycowy i może dotyczyć wówczas obu nerek.

Kolejna przyczyna zwężenia tętnicy nerkowej to zmiany, które mają charakter dysplazji włóknisto-mięśniowej. Problem ten dotyczy już głównie osób w młodym wieku, czyli przed 30. rokiem życia. Tym razem częściej chorują kobiety niż mężczyźni.
Ciężko jest rozpoznać nadciśnienie naczyniowo-nerkowe. Wiąże się to z minimalnymi różnicami między objawami nadciśnienia pierwotnego a nadciśnieniem wtórnym naczyniowo-nerkowym. Objawy zwężenia tętnicy nerkowej nie są jednoznaczne, przez co trudno je wykryć podczas zwykłego badania lekarskiego.

Leczenie
W tym schorzeniu podstawowym zadaniem leczenia jest znormalizowanie choroby lub lepsza kontrola ciśnienia krwi. Stara się także poprawić czynności niedokrwionej nerki.
Leczenie nadciśnienia naczynionerkowego może być chirurgiczne lub farmakologicznie. Pierwsza metoda polega na przeszczepie tętniczym, rozszerzeniu chirurgicznym tętnicy nerkowej, bądź jej udrożnienie.

Obecnie popularność zyskuje metoda polegająca na rozszerzeniu zwężonego odcinka tętnicy nerkowej. Polega na wprowadzeniu przez tętnicę udową cewnika, która na końcu ma balonik, (nazywana inaczej angioplastyką). Choroba ta jest bardzo ciężka w leczeniu, dlatego widząc niepokojące sygnały, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.


choroby układu krążenia jakie choroby atakują nerki Nadciśnienie naczyniowonerkowe przyczyny co to jest Nadciśnienie naczyniowonerkowe
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach