45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Miażdżyca

Miażdżyca to choroba przewlekła i progresywna. W następstwie wielu czynników uszkodzeniu ulegają błony wewnętrzne naczyń tętniczych, zmiany komórek mięśni gładkich ściany tętnicy i tworzenia tkanki łącznej.

W wyniku patologicznych procesów wytwórczych i zwyrodnieniowych tworzy się i narasta zwężająca tętnicę płytka miażdżycowa. Płytka ta znajdująca się w ścianie tętnicy ulega potem zwapnieniu. Zdrowe tętnice są elastyczne i umięśnione, mają zdolność dostosowywania się do zróżnicowanych wielkości ciśnienia. Mogą się rozszerzać lub zwężać. Przy zbyt wysokim ciśnieniu krwi, wysokim poziomie cholesterolu we krwi i uszkodzonych ścianach tętnic mogą się odkładać tłuszczowce (lipidy) w ścianie wewnętrznej tętnic. Przez powiększanie się tych nawarstwień powstają w tętnicach zmiany określane przez lekarzy jako kaszaki. Ostatecznie odkładają się w tych miejscach także inne substancje, na przykład wapń. Ściany tętnic stają się sztywne i utrudniają przepływ krwi. Proces ten stale postępuje.

W rozwoju miażdżycy bardzo duże znaczenie ma układ krzepnięcia. Na wstępie, po uszkodzeniu śródbłonka (błony wewnętrznej tętnicy) dochodzi do powstania drobnych przyściennych zakrzepów. W przypadku bardziej zaawansowanych stadiów choroby, w późniejszym okresie taka płytka miażdżycowa może pękać, powstają wtedy większe zakrzepy, czasami nawet z zamkniętym światłem całej tętnicy, co powoduje przerwanie przepływu krwi. Krew płynąc do tkanek poprzez tętnice, odżywia jak wiadomo te tkanki. Jeśli tętnica zostanie zamknięta przez zakrzep powstały wskutek procesu związanego z pęknięciem płytki miażdżycowej, może dojść do martwicy, a więc zawału obszaru narządu zaopatrywanego przez to naczynie. Taki właśnie jest mechanizm powstawania zawału serca i zawału mózgu.

Objawy:

Najważniejsze objawy zatkania tętnic dotyczą układu sercowo-naczyniowego, niektóre z nich to:

  • wysokie ciśnienie krwi
  • dusznica bolesna, czyli Angina pectoris
  • tętniak
  • zawał serca
  • Czynniki mające wpływ na rozwój choroby:
  • nadciśnienie tętnicze
  • cholesterol
  • palenie
  • niezależnym czynnikiem ryzyka chorób naczyniowych, w tym rozwoju miażdżycy, zwiększającym niekorzystne działanie pozostałych czynników ryzyka jest cukrzyca typu 2

Miażdżyca tętnic stanowi wspólną przyczynę choroby wieńcowej, zawału serca, zaburzeń przepływu krwi w tętnicach szyjnych i mózgowych z udarem mózgowym, zaburzeń przepływu w innych narządach jak np. nerki oraz chromania przestankowego kończyn dolnych.


choroby układu krążenia pierwsze objawy miażdżycy objawy miażdżycy miażdżyca leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach