45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Leiszmanioza

Leiszmanioza stanowi tropikalną chorobę pasożytniczą, roznoszoną przez moskity z rodzaju Pchlebotomus. Chorobę tę spotkać można głównie w rejonach Afryki, Ameryki Południowej oraz Azji. Obecnie jednak coraz częściej spotykana jest jednak w śródziemnomorskich krajach europejskich. Wielokrotnie nazywana jest także chorobą turystów, ponieważ w krajach niezagrożonych jej występowaniem, pojawia się głównie „przywieziona” przez osoby wracające z podróży po krajach zagrożonych.

Sposoby zarażenia

Moskity roznoszące tę chorobę, nazywane także muchami piaskowymi, przenoszą ją z psów i gryzoni na człowieka, w postaci krwi i śliny. Jej rozwój trwa od 10 dni do 2 lat. We wstępnej fazie, na skórze ukłutej przez moskity, tworzą się bąble i owrzodzenia. Ich zagojenie jest niezwykle uciążliwe i długotrwałe.

Leiszmanioza zwana jest też białym trądem. Ma to miejsce, ponieważ jej skórno-śluzówkowa odmiana, uszkadza tkanki chrząstek i kości, nadając twarzy człowieka odstręczający wygląd. Powstałe wrzody długo się goją, pozostawiając przy tym nieestetyczne blizny i bruzdy.

Poważne zagrożenie

Istnieje ciężka odmiana tej choroby nazywana trzewną. W jej trakcie pasożyty atakują śledzionę i szpik kostny. Do najcharakterystyczniejszych objawów zalicza się wysoką gorączkę, dreszcze, krwawienie z nosa i dziąseł, ból głowy, wysypkę w okolicach głowy oraz ciemnienie skóry. Pasożyty doprowadzają do powiększenia śledziony oraz osłabienia pracy szpiku kostnego, który produkuje mniejszą ilość białych i czerwonych krwinek. W ten sposób osłabiony organizm jest wrażliwy na wtórne infekcje, które w większości przypadków skutkują zgonem.

Leczenie

W przypadku tego schorzenia należy koniecznie wdrożyć leczenie antybiotykowe oraz związkami antymonu (antymonoglukonian sodowy). Jeżeli mamy do czynienia z odmianą skórną to zastosować należy przeciwgrzybiczy (ketokonazol), natomiast przy odmianie trzewnej – leki cytostatyczne, działających toksycznie na komórki nowotworowe.

Na chwilę obecną nie istnieją skuteczne szczepionki chroniące przed leiszmaniozą. Dlatego, jeżeli wybieramy się w podróż do krajów, w których występuje wysoki poziom zagrożenia, należy pamiętać o zabezpieczaniu skóry środkami owadobójczymi, oraz o kontrolnej wizycie u lekarza, zaraz po przyjeździe. Nieleczona leiszmanioza powoduje śmierć, a nawet jej łagodne odmiany mogą pozostawić na naszym ciele szpecące blizny.


choroby zakaźne Leiszmanioza opis choroby leczenie leiszmaniozy przyczyny leiszmaniozy objawy leiszmaniozy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach