45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Jaskra

Jaskra jest stanem charakteryzującym się wzrostem ilość cieczy wodnistej pomiędzy tęczówką a rogówką, co w efekcie wywołuje bolesny wzrost ciśnienia w oku, obraz może ulegać rozmazywaniu, a nieleczona jaskra prowadzi do ślepoty.

Objawy tej choroby to poranne migreny, widzenie tęczowych pól, obijanie się o przedmioty, odczucie intensywnego bólu oka i głowy, mdłości, zawroty głowy. W przypadku zaobserwowania takich dolegliwości należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

W zależności od rodzaju jaskry i jej przebiegu wdraża się leczenie zachowawcze lub operacyjne. W leczeniu zachowawczym przeważnie stosuje się środki zwężające źrenice lub ograniczające wytwarzanie cieczy wodnistej. W przypadku leczenia operacyjnego odtwarza się drogi odpływu cieczy wodnistej.

Bardzo ważnym czynnikiem powodującym jaskrę jest czynnik dziedziczenia, który zawsze był uważany za podstawowy. Wszyscy ci, którzy mają w rodzinie chorych na jaskrę, w 70% są zagrożeni tą chorobą.

W tej chorobie ważne jest unikanie wszelkich sytuacji stresowych, ponadto nie stosować używek, to znaczy nie pić nawet słabej kawy naturalnej, ani tym bardziej mocnej herbaty, a także nie nosić szkieł przeciwsłonecznych.


choroby oczu Jaskra opis choroby utrata widzenia operacja na jaskrę przyczyny jaskry
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach