45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Jądrzak

Nowotwór jajnika, nazywany także jądrzakiem należy do grupy nowotworów specjalnych jajnika. Posiada cechy maskulinizujące, przez co odpowiedzialny jest za wytwarzanie androgeny, przez które dochodzi do zaniku miesiączki oraz pojawienie się cech typowo męskich (obniżenie głosu, nadmierne owłosienie).

Jądrzak jest nowotworem złośliwym i należy do grupy raków najbardziej podstępnych i przebiegłych. Tworzący się jądrzak wstępnie daje żadnych objawów i ciężko go wykryć. Przeważnie wykrywa się go przypadkowo. Rak ten do czasu, w którym nie rozrasta się poza jajniki, nie daje jasnych objawów lub są one mało charakterystyczne.

Interesujący jest fakt, że o pojawieniu się choroby może wskazywać przeciągający się brak apetytu czy wzdęcia. Objawy dostrzega się dopiero w późniejszej fazie poprzez niepokojące objawy (wtedy guz ma już około 7 cm). Gdy guz osiągnie średnicę od 10 do 15 cm można z łatwością go wyczuć przez powłoki brzuszne. Skutkuje też większym obwodem brzucha. Guz określany jako wole jajnika może wytwarzać hormony tarczycy i powodować objawy charakterystyczne dla jej nadczynności.

W celu wczesnego wykrycia tego raka każda kobieta powinna minimum raz do roku poddawać się badaniu ginekologicznemu. W sytuacji, gdy lekarz wyczuje powiększone jajniki, to koniecznie powinien zlecić pacjentce wykonanie badania USG. Badanie odbywające się przez powłoki brzuszne kobiety pozwala jedynie stwierdzić obecność guza, dokładniejsze jest USG przezpochwowe, które pozwala stwierdzić czy jest to nowotwór, czy może torbiel. Ginekolog koniecznie powinien się upewnić czy guz w jajniku nie jest przerzutem z innego narządu np. piersi.

Jądrzak atakuje kobiety w różnym wieku, ale przeważnie są to kobiety w wieku 60-70 lat. Niestety do tej pory nie udało się stwierdzić, co dokładnie wywołuje tę chorobę, jednak większość lekarzy opowiada się za tym, że nowotwór ten jest uwarunkowany genetycznie. Bardziej podatne na raka są kobiety, w których rodzinie występował on już wcześniej.

Badania wskazują, że ryzyko zachorowania na jądrzaka obniża brak owulacji, dlatego też kobiety stosujące przez minimum 5 lat antykoncepcję hormonalną lub te, które urodziły swoje pierwsze dziecko – rzadziej zapadają na to schorzenie. Ważne też jest to, że guz, ulokowany w jednym jajniku przeważnie świadczy o łagodnym rodzaju raka. Zmiany w obu jajnikach często mają charakter złośliwy.

Leczenie zależne jest od stadium choroby. W przypadku młodych kobiet, u których wykryto zmiany tylko w jednym jajniku i ma on określone cechy najskuteczniejszą metodą jest usunięcie jajnika i jajowodu tylko z jednej strony. Przeważnie w ramach bezpieczeństwa wycina się oba przydatki, macicę i węzły chłonne. Potem kobiety są poddawane chemioterapii. U kobiet młodych usunięcie jajników powoduje przyspieszoną menopauzę.

Zdarza się, że jest ona bardziej nasilona niż w przypadku naturalnego wygasania funkcji jajników. Powikłania guzków jajnika mogą powodować konieczność interwencji chirurga. Są to m.in.: krwawienie wewnątrz lub na zewnątrz jajnika, pęknięcie guza jajnika czy zropienie guza.

Warto pamiętać o tym, że aby uniknąć lub szybko wykryć nowotwór wystarczy regularnie chodzić do ginekologa.


nowotwory gospodarka hormonalna Jądrzak opis choroby obniżenie głosu jądrzak
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach