45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gruczolistość

Gruczolistość jest wynikiem przeszczepienia komórek błony śluzowej jamy macicy. Czasami tworzy się odprysk lub wędrówka komórek błony śluzowej w głąb mięśniówki macicy. W przypadku każdej ingerencji chirurgicznej, jak wyłyżeczkowanie jamy macicy, laparoskopia (wziernikowanie jamy brzusznej), cesarskie cięcie, operacja macicy czy biopsja, może dojść do powstania gruczolistości. Rozprzestrzenianie się komórek błony śluzowej jamy macicy do odległych narządów dokonuje się przez jajowody lub naczynia chłonne i krwionośne.

Prawdopodobne, że odpryski endometrium w niektórych narządach są wywołane bezpośrednią bliskością tych narządów z macicą w czasie embriogenezy (życia płodowego).

W przypadku wielu kobiet bóle związane z endometriozą mogą być tak intensywne i wyniszczające, że w znacznej mierze wpływa to na ich życie.

Ból można odczuwać:

  • Przed/w trakcie/po miesiączce;
  • W trakcie owulacji;
  • W jelitach podczas miesiączki;
  • Podczas oddawania moczu;
  • Podczas stosunku seksualnego;
  • W dolnym odcinku pleców;
  • Podczas badania ginekologicznego.

Kiedy do lekarza?

Do lekarza powinno się udać, gdy pojawią się nietypowe dolegliwości bólowe związane z miesiączką oraz niejasnych, rozlanych bólów podbrzusza.

Gdy pojawią się bóle związane z cyklem płciowym jakiejkolwiek części ciała. Bardzo ważne jest, aby przed każdą interwencją lekarską w jamie brzusznej ustalić możliwie pewne rozpoznanie.

Leczenie

Leczenie jest niezbędne, gdy pojawią się ból uniemożliwiający normalne życie.

Wziernikowanie jamy brzusznej (laparoskopia)

Dzięki temu badaniu można wykryć obecność gruczolistości w podbrzuszu i jednocześnie dokonać zabiegu leczniczego, polegającego na koagulacji patologicznej tkanki.

Leczenie preparatami hormonalnymi

Niektóre rodzaje gruczolistościhormonoczułe. Wtedy leczenie może zmniejszyć produkcję estrogenów i progesteronu przez organizm do tego stopnia, aby zahamować krwawienie miesięczne, co powoduje ustąpienie objawów choroby. Po zakończeniu leczenia jajniki ponownie podejmują swoją czynność.

W hormonalnym leczeniu gruczolistości używa się takich preparatów jak pigułki antykoncepcyjne, analogi GnRH, progestageny, Danazol lub Gestrinon. Z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych leczenie tymi preparatami nie powinno trwać dłużej niż jeden rok. Niedobór estrogenów zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Skutkami ubocznymi leczenia są: zwiększenie masy ciała, trądzik, nasilenie owłosienia ciała, osłabienie, migrena, poty oraz zmniejszenie popędu płciowego. Na leczenie hormonalne powinnaś się zdecydować tylko wówczas, gdy dokuczają ci długotrwałe bóle lub jeżeli endometrioza doprowadziła do bezpłodności. Duże, powodujące silne bóle „wysepki″ błony śluzowej jamy macicy powinny być usuwane operacyjnie.


Gruczolistość opis choroby Choroby kobiece gruczolistość co to jest gruczolistość objawy Gruczolistość leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach