45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Erytroplazja Queyrata

Erytroplazja Queyrata jest to nowotwór błon śluzowych, który może atakować także skórę. Jest to rzadka choroba i przeważnie pojawia się na żołędzi u nieobrzezanych mężczyzn. Sporadycznie występuje na sromie lub w pochwie. Bardzo rzadko tworzy się na błonie śluzowej jamy ustnej lub odbytu.

Zmiany w tej chorobie przypominają okrągły, owalny lub nieregularny bardzo czerwony wykwit, o lśniącej, wilgotnej lub lekko ziarnistej powierzchni.

Schorzenie to jest bardzo niebezpieczne ponieważ około 10% przypadków na żołędziu przeradza się w raka a w prawie 90% przypadków odnotowuje się zakażenie wirusem HPV-16 lub innymi potencjalnymi wirusami okogennymi HPV. W dalszym okresie choroby mogą pojawiać się stwardnienia podstawy zmiany, a jej powierzchnia pokrywa się strupem. Mogą również wystąpić przerzuty. Erytroplazja Queyrata przeważnie diagnozowana jest w wieku starszym, z przewagą płci męskiej. Najczęściej rozwija się u nieobrzezanych mężczyzn ze średnią wieku 51 lat.

Przyczyny:

Nie są znane szczegółowe przyczyny tej choroby. Wiadomo jednak że przyczynić się do jej występowania mogą zakażenia wirusowe. Szczególnie wymienia się infekcję Human Papilloma Virus (HPV) oraz Herpes Simplex.

Podłożem choroby może być również chroniczny stan zapalny, obecność wydzieliny gruczołów napletka, niedostateczna higiena oraz działanie czynników fizycznych takich jak ciepło, przewlekłe drażnienie, urazy.

Diagnoza:

Diagnoza oparta jest na obrazie klinicznym oraz badaniu histopatologicznym. Zmiany mikroskopowe dotyczą głównie nabłonka. Jest on zgrubiały, akantotycznie rozrośnięty, wykazuje zatarcie regularnego układu komórek.

Oglądane komórki charakteryzują się znaczną atypią. Atypia komórkowa w przypadku erytroplazji Queyrata jest zazwyczaj mniej nasilona. Dodatkowo w górnych warstwach skóry właściwej stwierdza się naciek z limfocytów i komórek plazmatycznych.

Leczenie:

Chorobę tą można leczyć na wiele sposobów. Przeważnie stosuje się leczenie miejscowe, 5-procentową maścią 5-fluorouracylową lub powierzchownym napromieniowaniem promieniami Roentgena. Korzysta się również z koagulacji prądem elektrycznym. W leczeniu może być również pomocna krioterapia oraz laseroterapia. Istnieją również doniesienia, iż korzystne rezultaty uzyskuje się w wyniku stosowania imikwimodu – leku stosowanego w leczeniu niektórych chorób skóry.


nowotwory rak skóry Erytroplazja Queyrata opis choroby nowotwór błon śluzowych atypia komórkowa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach