42 990 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 808 produktów w 204 kategoriach

Duszność krtaniowa

Duszność krtaniowa to choroba powstała na skutek zwężenia światła dróg oddechowych na odcinku krtaniowym. Zwężona zostaje przestrzeń ulokowana między więzadłami głosowymi, ograniczając w ten sposób przechodzenie powietrza.

Powietrzu, które jest wdychane i wydychane towarzyszy specyficzny świst. Poziom duszności jest uwarunkowany od stopnia zwężenia oraz tempa jego narastania.

Jeżeli krtań zostaje nagle zablokowana, np. ciałem obcym to duszność jest bardzo mocno nasilona. Jeżeli jednak zwężenie krtani narasta powoli, to wtedy organizm może się odpowiednio dopasować do zmniejszonej ilości dostarczanego tlenu.

Przyczyny:

  • guz
  • stan zapalny gardła
  • ciało obce

W przypadku nagłego napadu tej choroby jej przebieg jest gwałtowny i stwarza to zagrożenie dla życia. Stwarza to szczególne zagrożenie dla dzieci, gdyż krtań u dzieci jest o wiele węższa niż u dorosłych. Ponadto błona śluzowa szybko reaguje obrzękiem wskutek działania różnych czynników zapalnych, alergicznych i toksycznych.

W takim wypadku konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Pogorszenie oddychania może spowodować stres oraz zwiększony wysiłek fizyczny.

Leczenie uzależnione jest od przyczyn. Niektóre przypadki wymagają wykonania zabiegu operacyjnego, tzw. tracheotomii. Tracheostomia to otwór na przedniej powierzchni szyi prowadzący do tchawicy, który wspomaga oddychanie.

Zabieg ten ma zwykle charakter czasowy, można go jednak założyć na dłużej, lub nawet na stałe. Polega na wprowadzeniu w otwór rurki, przez którą chory oddycha, omijając przeszkodę znajdującą się w krtani.


choroby układu oddechowego Duszność krtaniowa opis choroby objawy duszności krtaniowej leczenie duszności krtaniowej więzadła głosowe
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 990 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 808 produktów w 204 kategoriach