45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroba morska

Chorobę morską zalicza się do grupy kinetoz, czyli zaburzeń równowagi wywołanych nagłymi ruchami ciała.

Przyczyny:
Za powstawanie objawów tej choroby odpowiedzialny jest błędnik, który pełni funkcję utrzymania równowagi. Ważny jest także narząd wzroku, który wysyła mózgowi informację, że nasza pozycja jest stabilna w stosunku do środka lokomocji. Błędnik temu zaprzecza, dając informację o ciągłych zmianach ruchu (bujanie i kołysanie). W efekcie w mózgu powstają sprzeczne informacje, czego skutkiem są objawy choroby.

Na symptomy wpływ ma także słaba wentylacja i intensywne zapachy. Nie bez znaczenia jest także psychiczne samopoczucie-gdy odczuwamy lęk i niepokój, objawy mogą ulec nasileniu.
Trzeba pamiętać, że choroba morska może dotknąć każdego, niezależnie od płci, jednak najczęściej cierpią na nią dzieci.

Zapobieganie:
Odpowiednie przygotowanie do podróży odgrywa kluczową rolę. Przede wszystkim stosuje się leki, które hamują objawy choroby lokomocyjnej (warto taki lek zażyć przed podróżą). Skutkiem ubocznym ich zażycia jest senność. W przypadku bardzo trudnych warunków panujących podczas rejsu można przyjąć kolejną dawkę leku - dotyczy to jednak tylko osób niezwykle wrażliwych.

Inną skuteczną metodą jest użycie plastra TRANSWAY, który działa na podstawie chińskiej metody akupresury. Plaster ten, nie uwalnia żadnych substancji chemicznych, dodatkowo nie powoduje efektów ubocznych i właściwie nie ma przeciwwskazań do jego stosowania (za względu na wrażliwość skóry i wielkość plastra, nie powinny go stosować dzieci poniżej 24 miesiąca życia). Działa uspokajająco i odstresowująco. Jest skuteczny tak długo, jak długo znajduje się na skórze.

Ogromne znaczenie ma też stosowana przez nas dieta. Przed podróżą powinno się stronić od ciężkich potraw, kawy czy alkoholu. Zalecane są owoce oraz woda.

Postępowanie przy objawach:
Jeżeli mimo wszystko pojawią się objawy, to przede wszystkim powinno się wypatrywać nieruchomych punktów oraz unikać widoku fal. Warto też przebywać jak najdłużej na pokładzie statku, gdyż tam odczucie niestabilności jest mniejsze. Możemy też położyć się (wzdłuż kadłuba, nigdy w poprzek!) i głęboko oddychać. Powinno się unikać wyziębienia lub przegrzania. Niezbędne jest regularne uzupełnianie płynów - w przypadku silnych mdłości i wymiotów polecana jest mocna herbata lub połykanie kostek lodu.

Choroba morska może dotknąć każdego z nas. Już przed planowaną podróżą warto zastosować działania zapobiegawcze. W przypadku wystąpienia objawów należy zachować spokój, gdyż stres może je nasilić.


choroby układu nerwowego Choroba morska opis choroby przyczyny choroby morskiej leczenie choroby morskiej jak zapobiec chorobie morskiej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach