43 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Choroba Banga

Choroba Banga należy do grupy antropozoonoz, czyli tak zwanych chorób odzwierzęcych. Jest to choroba, którą człowiek może zarazić się od chorego zwierzęcia. Może się przenosić z człowieka na człowieka.

Pałeczki brucelozy odpowiedzialne są za przypadki poronień i bezpłodności wśród zwierząt. Ludzie zarażają się przede wszystkim poprzez kontakt ze zwierzętami: krowy, psy, owce, kozy, gryzonie, świnie, karibu i renifery. Oczywiście najbardziej narażone są osoby pracujące ze zwierzętami lub obrabiające mięso. Zwłaszcza weterynarze i hodowcy.

Do zakażenia może dojść przez spojówkę, skórę lub przewód pokarmowy, np.spożycie świeżego mleka, serów z mleka owczego. Dla ludzi groźne są Brucella melitensis, Brucella suis, Brucella abortus iBrucella canis.

Po dostaniu się do organizmu, bakterie brucelozy atakują węzły chłonne, gdzie się rozwijają. Proces ten trwa od 5 dni do kilku tygodni, czasem pół roku nawet. Następnie patogeny mogą skutecznie zaatakować każdy narząd. Efektem tego jest to, że bruceloza nie zawsze ma te same objawy. Charakterystyczna dla brucelozy jest falista gorączka, poty, dreszcze, bóle stawów, bóle całego ciała, brak apetytu, depresja. Przewlekła postać choroby wywołuje zmiany w kościach i narządach miękkich. Mogą powstawać także miejscowe bóle, które świadczą o konkretnym miejscu zakażenia. Mogą występować zapalenia opon mózgowych i mózgu. W postaci przewlekłej nie dochodzi do poronień, patologii płodu ani bezpłodności u ludzi. Do poronienia może dojść w okresie ostrym choroby. Powikłania po brucelozie to między innymi: zapalenie wsierdzia, szpiku kostnego, opon mózgowych, mózgu, jąder oraz ropień śledziony.

W celu diagnozy stosuje się wywiad epidemiologiczny, diagnostykę mikrobiologiczną, badanie krwi, badanie szpiku kostnego, badanie laboratoryjne, badanie bakteriologiczne, odczyn aglutynacji Wrighta, odczyn wiązania dopełniacza, odczyn skórno-alergiczny Burneta.

Leczenie może być długotrwałe, ponieważ bruceloza ma tendencje do nawracania. Podaje się antybiotyki: tetracyklinę, ryfampicynę oraz aminoglikozydy. Leczy się także objawy.

Zapobieganie: ochronna osobista ludzi narażonych na zakażenie, szczególnie odbierających porody, oraz pasteryzacja mleka, szczepienia. Szczepienia zwierząt.

Inne nazwy brucelozy to: choroba Banga, gorączka kozia, gorączka skalna, gorączka gibraltarska, gorączka Rio-grande, gorączka mleka koziego.


choroby zakaźne Choroba Banga opis choroby gorączka maltańska objawy bruceloza przyczyny choroba Banga objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach