43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Chondromalacja rzepki

Choroba ta przeważnie jest efektem zaniedbanego PFPS, czyli tylnego lub około rzepkowego zespołu bólowego kolana. Polega to na degeneracji chrząstki stawowej rzepki, głównie przy krawędziach. Zmiany te powstają na skutek nadmiernego nacisku.

Nacisk powoduje rozerwanie warstwy chrząstki i powoduje, że zaczyna ona przypominać włosie szczotki lub pluszu. Stąd też nazwa spluszowacenie chrząstki. Choroba postępuje szybko.

Do jej objawów zalicza się: ból w przedniej części kolana, który nasila się w trakcie chodzenia i biegania, bólami w przedniej części kolana w czasie wykonywania przysiadów, wchodzenia i schodzenia ze schodów, pod górę i z góry, nawracającym wysiękiem, odgłosami trzeszczenia w czasie zginania i prostowania kolan, sztywnością, obrzękiem stawu, wychudzeniem mięśni nogi w udzie. Choroba występuje najczęściej u młodych mężczyzn (od 17 roku życia do dwudziestu kilku lat), bardzo rzadko chondromalacja dotyczy małych dzieci.

Zmiany chorobowe diagnozuje się po wykonaniu badania radiologicznego. W jej zaawansowanym stadium pojawiają się wyrośla kostne na brzegach rzepki. W różnicowaniu chodromalacji rzepki należy wziąć pod uwagę takie choroby jak: gruźlica, uszkodzenie łąkotek.

Leczenie:

Łagodne postaci choroby leczy się, chroniąc staw przed urazami i nadmiernym obciążeniem. Kolana skutecznie chroni się, usztywniając je w gipsie na czas 2 - 3 tygodni. Zaleca się ćwiczenia na wzmocnienie mięśnia czworogłowy uda. Ćwiczenia izometryczne. Stosuje się też lampy medyczne oraz fale ultrakrótkie. Podaje się hydrokortyzon. Zaawansowane postaci choroby leczy się operacyjnie, w zależności od zmian: wycięcie zniszczonej chrząstki, ścięcie zniszczonej chrząstki z całego stawu, ścięcie chrząstki i podchrzęstnej warstwy tkanki kostnej oraz pokrycie ściętej powierzchni błona maziową, powięzią lub ścięgnem mięśnia z uda, patellektomia.


Chondromalacja rzepki opis choroby Choroby układu kostnego choroby stawów objawy zespół bólowego kolana ból w kolanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach