45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Brak hemoglobiny

Przyczyny:

Pierwszy czynnik stanowi niedokrwistość. Anemia powstaje w następstwie np. braku żelaza, ciąży, nadmiernej hemolizy krwinek itp.

To też jeden z objawów białaczki. W przypadku wykluczenia innych możliwości należy poprosić lekarza o przeprowadzenie markerów nowotworowych i innych sposobów zdiagnozowania raka szpiku.

Czasem poziom hemoglobiny może być za niski, gdy chory przebył w niedawnym okresie sporą utratę krwi np. w wyniku wypadku, rozcięcia, dobrowolnego oddania krwi.

Diagnoza:

Niedobór hemoglobiny towarzyszy nadmiernej bladości, ospałości, ciągłemu zmęczeniu, a także innym objawom  niedokrwistości czy białaczki.

Właściwe potwierdzanie uzyskuje się po wykonaniu badania krwi pod kątem ilości płytek krwi. Robiąc je warto skontrolować także poziom żelaza i innych składników mineralnych.

Leczenie:

Hemoglobina uzupełnia się po wyeliminowaniu przyczyny, która powoduje jej niedobór. Wraz z pozbyciem się niedokrwistości poziom płytek krwi i składników mineralnych powinien wrócić do normy.

Gdy przyczyną niedoboru hemoglobiny jest kuracja antyrakowa, organizm powinien podwyższyć jej poziom po przejściu chemio- czy radioterapii. Po wyleczeniu z choroby wszystko powinno wrócić do normy.

W przypadku krwotoków lub traty krwi w podobny sposób należy zaczekać. Organizm jest w stanie w większości przypadków sam wszystko uregulować. Jeżeli utrata krwi była jednak zbyt duża np. po wypadku, uzupełnić jej stan mogą jedynie lekarze w szpitalu.

Gdy zauważysz u siebie wartości hemoglobiny odbiegające od normy, to udaj się do specjalisty. Zleci on przeprowadzanie dodatkowych badan, które pomogą ustalić przyczynę tego schorzenia oraz wystosują odpowiednią terapię.


choroby układu krążenia ciągłe zmęczenie ospałość Brak hemoglobiny opis choroby brak żelaza,
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach