39 922 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Bielactwo nabyte

Bielactwo choroba charakteryzująca się nabytą utratą melanocytów i skutkuje powstaniem obszarów odbarwień. Schorzenie stanowi około 3-4% wszystkich dermatoz. Najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie lub wczesnej młodości. Dotyczy od 0,5% do 4% populacji ogólnej.

Melanocyty to komórki nerwowe. Powstają w dwóch pierwszych miesiącach życia płodowego z melanoblastów, migrujących przez mezenchymę z grzebienia nerwowego i zewnętrznej warstwy kielicha ocznego, a następnie osiedlają miejsca docelowe, m.in. warstwę podstawną naskórka, błonę naczyniową oka, rdzeń i warstwę siatkowatą gruczołu nadnerczowego. Tutaj melanoblasty różnicują się w kierunku melanocytów. Te ostatnie produkują ziarnistości melanosomalne, w których tyrozyna jest przekształcana w polimery melaniny barwnika nadającego kolor skórze i działającego fotoprotekcyjnie.

Plamy bielacze początkowo nie są stanem zapalnym, jednak czasami w porze letniej pod wpływem promieni słonecznych pojawia się rumień w obrębie wykwitu. Wykwit na głowie powoduje pojawienie się odbarwionego pasma włosów.

Patogeneza bielactwa nie jest do końca jasna, sugeruje się wpływ czynników genetycznych, immunologicznych, zaburzeń biochemicznych, neuroendokrynnych, a także rolę infekcji wirusowych.

Leczenie bielactwa nabytego jest różnorodne i dobieranie indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od rodzaju zmian, ilości, wielkości (a także zasobności portfela):

  • odpowiednie kremy kosmetyczne na przejaśnienia 
  • fototerapia (fotochemioterapia, PUVA)
  • kortykosteroidy-stosowane miejscowo, na małe zmiany, nie zawsze są skuteczne
  • odbarwienie skóry zdrowej-zarezerwowane dla osób, u których bielactwo zajmuje ponad 60% powierzchni skóry
  • leczenie chirurgiczne-usunięcie zmian z zastosowaniem ewentualnych przeszczepów skóry

choroby skóry Bielactwo nabyte opis choroby bielactwo nabyte leczenie objawy bielactwa czy bielactwo można leczyć
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 39 922 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach