44 092 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 886 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie przydatków - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie przydatków - przyczyny, objawy, leczenieZapalenie przydatków - przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie przydatków to choroba infekcyjna o podłożu bakteryjnym. Dotyczy głównie aktywnych seksualnie młodych kobiet, które nie ukończyły 30. roku życia. Objawy zapalenia przydatków to silny ból podbrzusza i pojawienie się zapalnej wydzieliny. Ponieważ to choroba bakteryjna, leczenie zapalenia przydatków wymaga wdrożenia antybiotykoterapii.

 

 

Zapalenie przydatków - przyczyny

Zapalenie przydatków to właściwie zapalenie narządów miednicy mniejszej, a więc zakażenia obejmującego macicę, jajowody, jajniki oraz otrzewną miednicy mniejszej. To choroba o podłożu bakteryjnym, najczęściej wywołana przez gronkowce, paciorkowce, chlamydię, a także bakterie beztlenowe, które atakują błonę śluzową narządów rodnych. Ponieważ do zakażenia dochodzi przeważnie z powodu osłabienia miejscowych mechanizmów obronnych w obrębie szyjki macicy, najwięcej zakażeń następuje w konsekwencji takich sytuacji, które skutkują rozszerzeniem światła kanału rodnego. Poród, połóg lub poronienie, wyłyżeczkowanie dna macicy, założenie wkładki domacicznej, kontakty seksualne w trakcie menstruacji - to wszystko często bywa przyczyną zapalenia przydatków. 

Zapalenie przydatków - objawy

Objawy zapalenia przydatków nie są patognomoniczne. Zdarza się, że choroba przejawia się w zupełnie nietypowy sposób, co może powodować trudności diagnostyczne, tym bardziej, że nie można wskazać żadnych symptomów, które pozwoliły jednoznacznie postawić rozpoznanie. Zapalenie przydatków przybiera bardzo różną postać. Bywa chorobą utajoną, przebiegającą skąpoobjawowo lub zupełnie bezobjawowo, ale może też przejawiać się w sposób zupełnie nietypowy, przez co również mylący. Ze względu na nasilenie objawów zapalenie przydatków rozróżnia się na ostre i przewlekłe. 

Wśród typowych objawów zapalenia przydatków wymienia się przede wszystkim silny ból brzucha, mogący przypominać ból przy zapaleniu wyrostka robaczkowego. Chora może odczuwać bolesność w obrębie jajników, przydatków oraz w trakcie ruchów szyjki macicy. To dolegliwość, która występuje prawie zawsze, podobnie jak pojawienie się wydzieliny z pochwy lub szyjki macicy o charakterze zapalnym. Wydzielina ma postać śluzowo-ropną o szarawym żółtym lub brązowym zabarwieniu. Pozostałe symptomy, które mogą towarzyszyć tej infekcji bakteryjnej, to wysoka gorączka (>38 stopni C), nudności, wymioty, biegunki, ogólne złe samopoczucie, osłabienie, ból krzyża i inne.

Najczęstsze objawy zapalenia przydatków:

 • silny ból brzucha,
 • nieprawidłowa wydzielina z pochwy lub szyjki macicy.

Rzadsze objawy zapalenia przydatków:

 • wysoka gorączka, przekraczająca 38 stopni C,
 • przyspieszone tętno,
 • krwawienie,
 • objawy zapalenia cewki lub otrzewnej,
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
 • bardzo złe samopoczucie.

Zapalenie przydatków - jak rozpoznać

Ostry ból brzucha nie zawsze musi oznaczać zapalenia przydatków. Może dotyczyć wielu innych schorzeń niekoniecznie związanych z zakażeniem bakteryjnym narządów rodnych. Dlatego też przed postawieniem diagnozy, zapalenie przydatków należy różnicować z ciążą pozamaciczną, endometriozą, rwą kulszową, kamicą nerkową, zapaleniem wyrostka robaczkowego czy na przykład zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Co więcej, bardzo podobne symptomy mogą pojawiać się przy schorzeniach natury psychicznej (hipochondrii, depresji, symulacji), jak i chorobach nowotworowych (nowotwory narządów rodnych). 

Do rozpoznania zapalenia przydatków wystarczy ocena ginekologiczna i potwierdzenie zakażenia wymazem z pochwy i szyjki macicy, choć zdarza się, że diagnostykę należy rozszerzyć, zlecając badania: morfologię, OB, CRP, USG. 

Ostre zapalenie przydatków stwierdza się przy:

 • objawach ,,ostrego brzucha” - nagłego, silnego bólu, nasilającego się w trakcie kaszlu, któremu mogą towarzyszyć zaburzenie perystaltyki, wzdęcia, nudności, wymioty, biegunka,
 • trudności w przebadaniu przydatków, do których dostęp jest ograniczony przez zwiększone napięcie mięśniowe,
 • bolesności macicy odczuwanej przy poruszaniu na boki szyjką macicy.

Przewlekłe zapalenie przydatków stwierdza się przy:

 • typowych objawach zapalenia przydatków, nasilających się w czasie miesiączki,
 • zaburzeniach miesiączkowania,
 • bolesnym współżyciu, 

W badaniu obrazowym pojawiają się przydatki o zatartych zarysach, dostęp do nich jest utrudniony, a poza tym występują zrosty (w konsekwencji przedłużającego się stanu zapalnego).

Zapalenie przydatków - leczenie

Leczenie zapalenia przydatków powinno być rozpoczęte jak najszybciej. Terapia przeważnie polega na wdrożeniu antybiotyków o szerokim spektrum działania, które są w stanie oddziaływać jednocześnie na paciorkowce, gronkowce i beztlenowce. Przy zapaleniu przydatków antybiotyki pierwszego rzutu to ampicylina, doksycyklina, amoksycylina, metronidazol, azytromycyna. W terapii przeważnie łączy się preparaty doustne i dopochwowe. Antybiotykoterapia nie może trwać krócej niż 48 godzin. Zwykle stosuje się ją przez 7-14 dni. 

Zapalenie przydatków - jaki antybiotyk może pomóc:

 • ampicylina,
 • amoksycylina,
 • doksycyklina,
 • metronidazol,
 • azytromycyna.

Hospitalizacja z powodu zapalenia przydatków jest konieczna w przypadku ostrego przebiegu choroby, wystąpienia ropni jajowodowo-jajnikowych, ciężkiego stanu pacjentki lub jej młodego wieku. Pobyt w szpitalu jest ponadto niezbędny, gdy chory nie reaguje na podawane w trybie ambulatoryjnym antybiotyki. W najcięższych przypadkach włącza się leczenie operacyjne: laparotomię lub laparoskopię.

zapalenie przydatków Zapalenie przydatków objawy Zapalenie przydatków leczenie zapalenie przydatków przyczyny

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 092 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 886 produktów w 209 kategoriach