43 275 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 855 produktów w 207 kategoriach

Właściwości i zastosowanie piperyny

Właściwości i zastosowanie piperynyWłaściwości i zastosowanie piperyny
Piperyna jest alkaloidem występującym w wierzchniej warstwie czarnego pieprzu. Ze względu na liczne właściwości zdrowotne coraz częściej dodawana jest do wielu środków. Stosowana jest przede wszystkim jako środek wspomagający odchudzanie, jednak prowadzone badania wykazują, że posiada także właściwości przeciwnowotworowe, antybakteryjne czy oczyszczające, a także wspomaga pamięć i poprawia nastrój.
 

Doskonała przy odchudzaniu

Piperyna jest środkiem wspomagającym proces termogenezy, a więc wytwarzania ciepła, podczas którego organizm spala kalorie. Ponadto środek ten stymuluje proces lipolizy, a więc spalania tkanki tłuszczowej. Piperyna może również przyczynić się do spalania tłuszczu dzięki zakłócaniu aktywności genów kontrolujących powstawanie komórek tłuszczowych. Poprzez ich blokowanie przyczyni się do chudnięcia, pod warunkiem, że jej stosowanie połączy się z odpowiednią dietą, a także aktywnością fizyczną.

Właściwości antynowotworowe

Coraz częściej mówi się także o zaletach piperyny w związku z zapobieganiem powstawaniu nowotworów. Jak dowodzą przeprowadzone badania, regularne przyjmowanie tego środka może pomóc zapobiegać rakowi piersi, a także wspomagać jego leczenie.  Stwarza to także nadzieję na opracowanie w przyszłości skutecznych leków na walkę z nowotworem w sytuacji, gdy bezskuteczne okazują się środki w rodzaju tamoksyfenu bądź raloksyfenu.

Idealna na trawienie

Piperyna nie tylko jednak wspomaga odchudzanie, ale także sprzyja lepszemu trawieniu. Wszystko dlatego, że pobudza zakończenia czuciowe w przewodzie pokarmowym, a tym samym zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto piperyna wspomaga wchłanianie niektórych witamin i składników mineralnych takich jak selen, witamina B czy beta-karoten, jak również ułatwia absorpcję koenzymu Q10.

Doskonały środek antybakteryjny

Przeprowadzone badania wykazały również, że piperyna wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Ekstrakt z czarnego pieprzu pomoże w zwalczeniu chociażby gronkowca złocistego, jak i bakterii takich jak Klebsiella  aerogenes, Chromobacterium violaceum czy Bacillus sphaericus. Warto też wspomnieć, że piperyna działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.

Pomoc w walce z bielactwem

Piperyna i jej pochodne będą też wspomagać namnażanie malanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry, co stwarza pozytywne prognozy dla osób z bielactwem nabytym. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez naukowców w Londynie piperyna stosowana miejscowo sama lub w połączeniu z nadfioletem jest w stanie nadać odbarwionej skórze równomierny, jasnobrązowy kolor już w ciągu kilku tygodni, a efekt ten utrzyma się na dłuższy czas.

Skuteczny wpływ na układ nerwowy

To jednak nie wszystkie zalety piperyny. Ekstrakt z czarnego pieprzu poprawia także stan zdrowia w razie upośledzenia zdolności zapamiętywania czy problemów z koncentracją. Regularne stosowanie piperyny pozwoli więc zapobiegać chociażby chorobie Alzheimera. Przeprowadzone badania wykazały również, że piperyna może skutecznie łagodzić objawy depresji.

piperyna piperyna zastosowanie piperyna właściwości

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 275 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 855 produktów w 207 kategoriach