43 261 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 840 produktów w 206 kategoriach

Trądzik – jak z nim walczyć?

Trądzik – jak z nim walczyć?Trądzik – jak z nim walczyć?

Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry – w jakimś okresie życia zmagało się z nim ponad 80% społeczeństwa. To zmora większości nastolatków, choć często dotyka także osoby po 20. roku życia. Uporczywie pojawiające się na naszej twarzy wypryski potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie – obniżyć samoocenę i pogorszyć samopoczucie. Jak z nimi walczyć?

Jakie są przyczyny trądziku?

Powstawanie trądziku jest związane z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, która jest spowodowana zmianami hormonalnymi związanymi z okresem dojrzewania. Zwykle po ustabilizowaniu się poziomu hormonów (czyli mniej więcej po 20 roku życia) problem wyprysków znika. Niestety czasem dzieje się tak, że mimo zakończenia okresu dojrzewania pryszcze i zaskórniki wciąż pojawiają się na naszych twarzach. W takiej sytuacji warto skontrolować stan swojej gospodarki hormonalnej – właśnie tam może leżeć przyczyna nieustępliwego trądziku. Nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne – skłonności do powstawania wyprysków dziedziczymy po naszych przodkach.

Tradycyjne sposoby leczenia trądziku

Jednym z popularniejszych domowych sposobów na trądzik jest kuracja z udziałem… drożdży. Można wykorzystać je do zrobienia maseczki lub przyrządzić na ich bazie napój. Inną metodą jest wykonanie maseczki z cebuli. Sporą popularnością cieszy się również regularne picie herbatki z bratka.

Warto zadbać także o odpowiednią dietę – radzimy ograniczyć spożywanie węglowodanów prostych oraz niezdrowych tłuszczów roślinnych. Do jadłospisu warto za to włączyć produkty bogate w zdrowe tłuszcze omega -3, witaminy B,C,D,E, cynk, chrom oraz selen.

Lekarstwa na trądzik

Jeśli domowe sposoby nie skutkują, a trądzik naprawdę daje się we znaki jedynym wyjściem jest wizyta w poradni dermatologicznej. Tylko doświadczony lekarz dobierze odpowiednią metodę leczenia, która przyniesie oczekiwane rezultaty. Najczęściej na początku stosuje się małoinwazyjne maści. Jeśli objawy są naprawdę uciążliwe bądź się nasilają, dermatolog zaleca przyjmowanie antybiotyków lub leków na bazie pochodnych witaminy A. Niekiedy pomocna okazuje się także terapia hormonalna. Warto wspomnieć, że niezwykle ważna przy leczeniu trądziku jest odpowiednia pielęgnacja cery – należy ją oczyszczać i nawilżać nawet kilka razy dziennie. Skuteczne tutaj mogą się okazać maseczki na twarz zwłaszcza oczyszczające i nawilżające których receptura oparta jest na naturalnych wyciągach i ekstraktach np z ogórka. Przykładem takiej maseczki nawilżającej do cery trądzikowej może być maseczka marki Nutridome  FACE OCZYSZCZENIE I NAWILŻENIE

Pomocy możesz szukać w placówkach EMC SA – największej sieci przychodni i szpitali w Polsce.

trądzik jak walczyć z trądzikiem leczenie trądziku

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 261 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 840 produktów w 206 kategoriach