43 514 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 855 produktów w 207 kategoriach

Podobne produkty

Suplementacja diety - fanaberia czy konieczność?

Suplementacja diety - fanaberia czy konieczność?Suplementacja diety - fanaberia czy konieczność?
Jakość życia i sposób odżywiania ma ogromny wpływ na to jak się czujemy, ale również na to, jak długo żyjemy. Dlatego o tym, czy dany suplement diety będzie dostępny w sprzedaży, decyduje Główny Inspektor Sanitarny. Czy suplementy diety są dla nas konieczne? Ci, dla których oczywiste jest, że w codziennej diecie znajduje się wszystko koniecznie do życia, powiedzą, że nie. W końcu nasi dziadkowie i pradziadkowie też jakoś bez suplementów dawali sobie radę, więc skąd nagle konieczność ich zażywania w naszym pokoleniu. Z drugiej strony dieta i ilość składników odżywczych w bardzo przetworzonej żywności znacznie się na przestrzeni lat zmieniała, skąd wynikać może konieczność uzupełniania diety o środki spożywcze w postaci suplementów.
 

Czym są suplementy i kto czuwa nad bezpieczeństwem?

Suplement diety, chociaż określenie to bywa mylnie używane do różnego rodzaju specyfików, tak naprawdę jest środkiem spożywczym, który musi spełniać określone cechy i kryteria. Są one wprowadzane do obrotu na podstawie przepisów konkretnych państw. W Polsce suplementy diety dopuszcza do obrotu Główny Inspektor Sanitarny. 

Jak wykazały badania Najwyższej Izby Kontroli, wiele suplementów nie zawiera tych składników, które producent deklaruje na opakowaniu. Niektóre suplementy mogą być wręcz szkodliwe, stąd w trosce o własne zdrowie i realną suplementację organizmu, warto sięgać po środki sprzedawane w sprawdzonych źródłach takich jak sklep Dobre-Suplementy.com.pl. Ważne w wyborze odpowiednich suplementów są opisy składu i działania poszczególnych środków, dlatego przed wyborem tego, co jest na potrzebne, niezbędne jest przeczytania pochodzenia i sposoby działania suplementów. 

Podział suplementów

Z uwagi na skład suplementy można podzielić na te:

  • zawierające składniki roślinne
  • zawierające witaminy i składniki mineralne 
  • zawierające kwasy tłuszczowe 
  • oparte o probiotyki i prebiotyki
  • zawierające aminokwasy 
  • oparte o mieszanki witamin, składników roślinnych i innych

Suplementy dzielić można też ze względu na przeznaczenie. W ten sposób wyróżniamy grupy suplementów opóźniających starzenie, wspomagających odchudzanie, wpływających na narząd ruchu, idealnych podczas i po chorobie itp. Innym podziałem suplementów może być ten opierający się o ich pochodzenie, w ten sposób wyróżniamy dwie grupy: środki syntetyczne i naturalne. Różnica pomiędzy tymi grupami opiera się nie tylko na cenie (syntetyczne są tańsze), ale i na wchłanialności (naturalne wchłaniają się lepiej). 

Jak stosować suplementy, aby były skuteczne?

Poza określeniem jaki typ suplementu jest w konkretnym przypadku konieczny, należy się zorientować jaka minimalna ilość składników wywołuje jakikolwiek efekt terapeutyczny. Co więcej, warto wybierać te suplementy, które nie posiadają w składzie cukrów czy polepszaczy, które w żaden sposób nie wspomagają działania leczniczego. Skuteczność suplementacji polega przede wszystkim na dobraniu takich preparatów, które odpowiadają na potrzeby danego organizmu. Najskuteczniejsze będą więc diety sporządzane przez dietetyków w oparciu o badania.

fot. materiały prasowe

suplementy diety czy warto suplementy podział suplementy diety gdzie warto kupić suplementy diety jak stosować

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 514 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 855 produktów w 207 kategoriach