43 275 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 855 produktów w 207 kategoriach

Płukanie jamy ustnej

Płukanie jamy ustnejPłukanie jamy ustnej
Higiena jamy ustnej powinna być dla nas priorytetem pod każdym względem. Prawidłowe czyszczenie zębów składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest oczywiście dobrze dobrana szczoteczka i pasta do zębów.

Kolejnym etapem po dokładnym umyciu zębów warto użyć nici dentystycznej, która pozwoli nam oczyścić przestrzenie międzyzębowe. A na koniec warto zastosować płyn do płukania jamy ustnej. Obecnie wyróżniamy 2 rodzaje płynów do płukania ust:

 • Przed szczotkowaniem — płyn zmiękcza osad nazębny, przez co ułatwia jego usunięcie za pomocą szczoteczki do zębów;
 • Po szczotkowaniu – płyn zapobiega osadzaniu się płytki bakteryjnej na zębach, przez co daje na dłużej uczucie świeżości.

Te 2 rodzaje płynów do płukania jamy ustnej pozwalają nie tylko zadbać o odpowiedni poziom higieny, ale także mogą złagodzić podrażnienia i obrzęki.

Jakie płyny wybierać?

Płyn do płukania ust jest środkiem wspomagającym dokładne czyszczenie zębów przed i po szczotkowaniu. Dobry płyn pozwala zredukować rozwój bakterii, który prowadzi do nieprzyjemnego zapachu z ust lub pojawienia się płytki nazębnej, a więc ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów płynów do ust. W sklepach z artykułami dentystycznymi znajdziemy specjalistyczne płyny do płukania ust, które:

 • Działają przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze;
 • Wspomagają wybielanie zębów;
 • Chronią przed próchnicą;
 • Działają przeciw parodontozie;
 • Zapobiegają stanom zapalnym dziąseł;
 • Zmniejszają ryzyko osadzania się osadu i kamienia nazębnego;
 • Usuwają nieprzyjemny zapach z ust;
 • Łagodzą nadwrażliwość zębów;
 • Nie zawierają alkoholu – dla osób z problemami suchości jamy ustnej;
 • Dobre dla osób noszących stałe aparaty ortodontyczne;
 • Dla dzieci.

Każda osoba, która dba o higienę jamy ustnej wie, że regularne szczotkowanie zębów rano i wieczorem jest najważniejsze. Płyn do płukania ust należy stosować po wyszczotkowaniu, wynitkowaniu zębów i oczyszczeniu języka. Do ust wlewa się określoną ilość produktu, a następnie dokładnie płucze się, przepuszczając płyn przez zęby. Dokładnie wypłucz usta płynem przez ok. pół minuty. Następnie wypluj płyn do płukania ust do umywalki. Wszystkie płyny znjadziesz na https://www.happydental.pl/category/plyny-do-plukania-jamy-ustnej.

Płyny fakty i mity

Prawidłowa higiena jamy ustnej składa się z trzech elementów: regularnego szczotkowania zębów, ich nitkowania oraz stosowania płynów do płukania ust. Odpowiednie płyny do płukania ust to obowiązkowy element codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Poniżej przedstawiamy niektóre fakty i mity związane z zastosowaniem płynów do płukania ust.

Najlepszy płyn do płukania ust to ten z alkoholem

Mit. Większość osób kojarzy, że alkohol zawarty w płynach do płukania ust zabija bakterie. Płyny zawierające alkohol mogą wysuszać śluzówkę w jamie ustnej, co może prowadzić m.in. do powstawania aft.

Zęby powinno się płukać nie krócej niż 30 sekund

Fakt. Płyn, aby mógł należycie spełniać swoje lecznicze działanie musi pozostawać w jamie ustnej, przez co najmniej 30 sekund.

Przed użyciem płyn do jamy ustnej należy rozcieńczyć wodą

Mit. Płynów nie powinno się rozcieńczać wodą, gdyż wtedy słabnie ich lecznicze działanie. (Płyn można rozcieńczać jedynie w sytuacji, gdy jest to koncentrat).

Niektóre płyny do płukania jamy ustnej mogą przebarwiać zęby i wpływać na odczuwane smaki

Fakt. Zbyt częste stosowanie płynów, które w swoim składzie zawierają glukonian chlorheksydyny, rzeczywiście mogą wywoływać przebarwienie zębów oraz języka, a także spowodować zaburzenia smaku.

higiena jamy ustnej płyny do płukania jamy ustnej

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 275 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 855 produktów w 207 kategoriach