41 637 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 775 produktów w 204 kategoriach

Nabiał – jeść czy nie jeść?

Nabiał – jeść czy nie jeść?Nabiał – jeść czy nie jeść?
To jedno z najpowszechniejszych pytań żywieniowych – czy nabiał jest zdrowy? Co kilka lat słyszymy inną, mądrą opinię naukowców na temat wpływu wyrobów na bazie mleka na nasze zdrowie, co kilka lat zmienia się jego przydatność dla organizmu. A jak jest naprawdę? Czy sery, jajka i jogurty nam służą? Sprawdzamy!

 

Piramida żywienia

Kiedy szukamy informacji na temat tego, co jest zdrowe, a co niekoniecznie, nie powinniśmy raczej kierować się masą pseudonaukowych artykułów z internetu. Najlepiej sięgać po sprawdzone, certyfikowane źródła wiedzy, np. te z Instytutu Żywności i Żywienia. A tam nabiał znajduje się na ważnym miejscu zaleceń dietetycznych – zajmuje czwarty poziom piramidy.

Mleko i produkty na jego bazie powinny być stałym, codziennym elementem diety. Bogate w wapń i białka o wysokiej wartości biologicznej świetnie uzupełniają niedobory i dbają o nasze zdrowie.

Ale warto pamiętać, że mowa tutaj o pełnowartościowych, zdrowych wyrobach – nie ich podrabianych zamiennikach. A tych w sklepach jest niestety cała masa.

Złe podróbki

Warto więc wziąć pod lupę sprzedawane w marketach produktu. Na półkach znajdziemy szereg „oszukanych” specyfików, które tylko udają artykuły spożywcze na bazie mleka. W serach np. nie zawsze uda nam się odszukać prawdziwy nabiał. Bo taki autentyczny wytwarzany jest na tłuszczu mlecznym, odzwierzęcym. Gdy wytwórca zmiesza go z roślinnym, całość staje się wyrobem seropodobnym. Co ciekawe, już samo opakowanie mówi wiele. Zwróćmy uwagę, czy jest na nim napis „ser” czy tylko nazwa konkretnego typu. Gouda, Edamski, Tylżycki to nie to samo co ser Gouda lub ser Tylżycki.

Jak sobie pomóc?

Prawdziwy nabiał nie jest więc szkodliwy. Przynajmniej dla większości ludzi. Niestety, dziś coraz więcej z nas zmaga się z nietolerancją laktozy, czyli cukru występującego w mleku i – co za tym idzie – produktach pochodnych. Dla nich jedzenie takich smakołyków to wyzwanie.

Nietolerancję taką mogą złagodzić lub całkiem pokonać preparaty z laktazą, które dostarczają organizmowi potrzebnego do trawienia laktozy składnika. Enzym ten pozwala pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości takich jak wzdęcia, bóle brzucha czy biegunki.

Preparaty z laktazą dają szansę, by znów cieszyć się smakiem i właściwościami zdrowotnymi bogatych w wapń produktów. Jogurty, twarogi, sery i śmietana znów nam zasmakują, a dolegliwości trawienne przestaną dokuczać.

Bo nabiał w samej swojej istocie jest organizmowi potrzebny. A przynajmniej zawarte w nim składniki odżywcze i minerały, które wspierają mocne kości i zęby, wpływają na zachowanie dobrej krzepliwości krwi. Ale również na zdrowy sen, odprężenie i mocne, sprawne mięśnie. Mleko, jogurt, ser – trzy razy tak!

Dowiedz się więcej o preparatach na nietolerancję laktozy na https://lacto-joy.pl/

 

nietolerancja laktozy laktaza nabiał

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 637 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 775 produktów w 204 kategoriach