45 178 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Leczenie alkoholizmu przy pomocy wszywki alkoholowej – Esperal w Krakowie

Leczenie alkoholizmu przy pomocy wszywki alkoholowej – Esperal w KrakowieLeczenie alkoholizmu przy pomocy wszywki alkoholowej – Esperal w Krakowie
Leczenie alkoholizmu przy pomocy wszywki alkoholowej cieszy się rosnącą popularnością pacjentów. Choć do niedawna uważano tę metodę za wielce kontrowersyjną, obecnie stanowi ona jeden z elementów kompleksowej terapii uzależnienia. Należy do metod awersyjnych, oddziałujących bezpośrednio na psychikę pacjentów. W ten sposób niejako powstrzymuje ich przed sięganiem po alkohol.
 

Często jedynym sposobem na przerwanie ciągu alkoholowego nawet u zatwardziałego nałogowca jest właśnie leczenie alkoholizmu przy pomocy wszywki alkoholowej. Aby móc się „zaszyć”, należy pozostawać w trzeźwości. Dlatego też konieczne jest odstawienie napojów wyskokowych na czas równy przynajmniej dobie. Wydaje się, że to krótko, jednak dla alkoholika dzień i noc bez substancji odurzającej to cała wieczność. Dlatego też istotne jest, by przerwać ciąg alkoholowy pod opieką osób trzecich. Najlepiej, jeśli są to wykwalifikowani specjaliści w przygotowanych do tego celu placówkach.

Objawy alkoholizmu

Alkoholizm to podstępna choroba. Nie atakuje z dnia na dzień, ale stopniowo i wytrwale przejmuje kontrolę nad organizmem człowieka. W pierwszych etapach uzależnienia chorzy nie zdają sobie sprawy z tego, że mają problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Często też nie uważają, że ilość substancji odurzającej, jaką dostarczają do organizmu, systematycznie wzrasta. Tu pomocni okazują się najbliżsi. Czujni obserwatorzy na czas zwrócą uwagę, gdy alkoholik zacznie sięgać do kieliszka w samotności, bez okazji, lub gdy pod wpływem alkoholu stanie się ofiarą luk pamięciowych. To bowiem te symptomy są zwykle pierwszymi objawami postępującego uzależnienia od alkoholu. Pierwszą metodą terapii, wybieraną zwykle przez pacjentów jest leczenie alkoholizmu przy pomocy wszywki alkoholowej. Ze względu na różną wrażliwość organizmów na substancję odurzającą, objawy alkoholizmu są niezwykle subiektywne.

Choroba alkoholowa wpływa na całe ciało człowieka. Odpowiada za pogorszenie zarówno jego stanu fizycznego, jak i psychicznego. Osoba uzależniona postrzega substancję odurzającą jako środek służący do walki ze złym nastrojem, zbyt dużym poziomem stresu, codziennym obciążeniem obowiązkami.  Wypity wieczorem kieliszek, drink czy lampka wina, mogą stać się początkiem przyzwyczajenia, które szybko przerodzi się w nałóg.

Nasz mózg jest bowiem tak skonstruowany, że jeśli dana substancja kojarzy nam się z przyjemnością, relaksem i odprężeniem, w przypadku jej braku, organizm zacznie się o nią dopominać. Taki jest właśnie mechanizm działania nałogu. Alkohol uaktywnia ośrodek nagrody znajdujący się w mózgu. Za jego pośrednictwem do krwiobiegu uwalniane są endorfiny i inne hormony odpowiedzialne za stan odprężenia i szczęścia. Alkoholik czuje się odprężony, jedynie będąc w stanie upojenia alkoholowego.

Leczenie alkoholizmu przy pomocy wszywki alkoholowej – terapia awersyjna

Leczenie alkoholizmu przy pomocy wszywki alkoholowej pomaga alkoholikowi przerwać błędne koło uzależnienia. Ponieważ pije, by czuć się lepiej,  a czuje się lepiej tylko, gdy pije, należy znaleźć sposób, by pomóc mu przerwać ciąg alkoholowy. Jednym z nich jest Esperal, znany również jako wszywka alkoholowa.

Terapia awersyjna za pośrednictwem Esperalu ma na celu „odstraszać” alkoholika od sięgania po substancje odurzające. Lek ten wszywany jest do organizmu pacjenta podskórnie. Chirurg umieszcza go na głębokości kilku centymetrów, w niewielkim nacięciu najczęściej umiejscowionym w okolicy pośladka. Lokalizacja wszywki pozwala zachować maksymalny komfort i dyskrecję. Jej zastosowanie zalicza się do farmakologicznych metod wspomagających leczenie alkoholizmu.

Działanie Esperalu opiera się na zasadzie blokady. Substancja czynna leku, disulfiram, blokuje wydzielanie w wątrobie dehydrogenazy aldehydowej. Jest to zaś jeden z enzymów niezbędnych dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia alkoholu etylowego. W „zaszytym” organizmie metabolizm substancji odurzających jest znacznie zakłócony. W wyniku tych zakłóceń w organizmie kumuluje się aldehyd octowy, który nie może zostać przemieniony w nieszkodliwą postać (kwas octowy). Nadmierne stężenie toksyn powoduje wystąpienie reakcji disulfiramowej, czyli dolegliwości przypominających kaca, ale wielokrotnie silniejszych. Dlatego mając wszyty Esperal, nie powinno się spożywać nawet najmniejszych ilości alkoholu. I właśnie to przekonuje „zaszytych” alkoholików do niepicia.

Skuteczność leczenia alkoholizmu

Odpowiedź organizmu, w którego krwiobiegu znajduje się disulfiram, na obecność nawet minimalnej ilości alkoholu jest niemal natychmiastowa. Nic więc dziwnego, że skuteczność wszywki alkoholowej określa się jako stosunkowo wysoką. Oczywiście na każdego pacjenta zadziałać może ona inaczej, o różnym natężeniu. Skuteczność leczenia alkoholizmu uzależniona jest od stosowanych metod, ale i indywidualnych predyspozycji oraz oczekiwań pacjenta. Jeśli chodzi o Esperal, jego dawka określana jest na podstawie parametrów i danych pozyskiwanych od pacjenta już w czasie pierwszego wywiadu lekarskiego. Istotne są tutaj takie informacje jak: czas trwania uzależnienia, jego natężenie, stopień zaawansowania, długość ciągów alkoholowych, predyspozycje genetyczne lub środowiskowe do wpadania w nałogi, a nawet wiek, płeć czy waga pacjenta. Dla lekarza specjalisty wszystko może okazać się przydatne.

Leczenie alkoholizmu przy pomocy wszywki alkoholowej nie powinno jednak być stosowane jako jedyna i samodzielna forma terapii. Esperal stanowi idealny wstęp do kompleksowego leczenia choroby alkoholowej. Ponieważ dzięki „zaszyciu” większość pacjentów przerywa ciąg alkoholowy, może świadomie podjąć decyzję o przejściu do kolejnych etapów walki z nałogiem. Są nimi: detoks alkoholowy, zastosowanie kroplówek witaminowych oraz psychoterapia alkoholizmu. Ta ostatnia jest szczególnie istotna ze względu na oddziaływanie na psychikę uzależnionego. Walka z alkoholizmem to nie tylko dbałość o stan fizyczny chorego, ale również i o jego psychikę. Odpowiednie nastawienie i motywacja potrafią zdziałać prawdziwe cuda.

Cena Esperalu

Wielu pacjentów pyta o cenę zabiegu. Jest ona uzależniona od indywidualnych preferencji oraz dawki, szczegółowo ustalonej przez lekarza. Zwykle jednak waha się od 650 do nawet 1900 złotych. Nie jest to jednak cena wygórowana, biorąc pod uwagę czas działania Esperalu. W dobrych warunkach uwalnia się on do krwiobiegu pacjenta nawet przez 12 miesięcy. Jego skuteczność zakłócić może jednak otorbienie wszywki, czyli powstała w okolicy tabletki torbiel. Utrudnia ona proces uwalniania się leku, przez co zmniejsza jego wchłanialność. Torbiel powoduje jednak najczęściej dolegliwości bólowe i pacjent szybko może zauważyć, że coś jest nie w porządku. W takim przypadku należy zgłosić się po pomoc do lekarza. On zadecyduje o dalszym postępowaniu. Być może wystarczy jedynie usunięcie torbieli i oczyszczenie miejsca jej powstania. Jeśli to okaże się niewystarczające, chirurg usunie wszywkę i zaimplementuje nową dawkę leku.

Leczenie alkoholizmu przy pomocy wszywki alkoholowej w Krakowie

Leczenie alkoholizmu przy pomocy wszywki alkoholowej w Krakowie oferuje Centrum Medyczne Galmedic. Nie jest to jedyna usługa w ofercie placówki, wręcz przeciwnie. W tym miejscu alkoholik może skorzystać ze wszystkich elementów kompleksowej terapii alkoholizmu. Otrzymuje on zatem szansę przebywania pod opieką specjalistów w jednym miejscu, bez narażenia siebie na dodatkowe koszty i trudności. Dbając o komfort pacjenta, personel medyczny Galmedic obniżył do minimum ilość wymaganych dokumentów i formalności. Jeśli chcesz się „zaszyć”, nie potrzebujesz  skierowania ani recepty na określoną dawkę Esperalu. Wszystko zostanie odpowiednio przygotowane tuż przed zabiegiem.

Specjaliści już podczas pierwszej konsultacji lekarskiej określają ponadto możliwe przeciwwskazania i ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych po zabiegu. Mimo że wszycie wszywki alkoholowej jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i szybkie, nie wszyscy mogą poddać się temu zabiegowi. Jeżeli pacjent cierpi na przewlekłe i ciężkie schorzenia wątroby, układu krwionośnego, nerwowego lub zaburzenia psychiczne, może nie zostać dopuszczony przez lekarza do „zaszycia”. Również w przypadku występowania nasilonych dolegliwości związanych z zaburzonym krzepnięciem krwi przeprowadzenie zabiegu może okazać się niemożliwe i niebezpieczne dla zdrowia.

Skrajnie niebezpieczny jest przypadek pacjentów, którzy zgłaszają się na zabieg wszycia wszywki alkoholowej pod wpływem substancji odurzających. Aby temu zapobiec, przed kwalifikacją do zabiegu każdorazowo wykonuje się pomiar kontroli trzeźwości. Dzięki temu personel medyczny zyskuje pewność co do faktycznego stanu pacjenta i jego szczerych deklaracji. Aby zabieg był bezpieczny, pacjent musi pozostawać w trzeźwości przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające umieszczenie Esperalu w jego ciele. Ponieważ proces trawienia alkoholu jest długotrwały, lekarz musi mieć pewność, że w krwiobiegu alkoholika nie ma już ani śladu tej substancji. W przeciwnym razie „zaszywając” upojonego pacjenta, skazuje go na wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet stanu bezpośrednio zagrażającego jego zdrowiu i życiu.

alkoholizm alkoholizm leczenie esperal wszywka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 178 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach