44 100 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 889 produktów w 209 kategoriach

Jakie właściwości ma astaksantyna?

Jakie właściwości ma astaksantyna?Jakie właściwości ma astaksantyna?
Astaksantyna zaliczana jest do grupy ksantofili jako metabolit zeaksantyny i kantaksantyny. Cząsteczka związku organicznego zawiera sprzężone wiązania wielokrotne, warunkujące barwę danego preparatu i jego właściwości przeciwutleniające. Warto wiedzieć, jakie działanie wykazuje karotenoid.
 
 

Występowanie i pozyskiwanie

Astaksantyna znajduje się w ciele ryb, skorupiaków, niektórych gatunków ptaków oraz w drożdżach i glonach. Odpowiada ona za czerwony kolor łososiowego i krewetkowego mięsa. Karotenoid pełni funkcję bariery ochronnej przed ultrafioletem w ciele niektórych glonów. 

Związek uzyskuje się syntetycznie oraz w naturalny sposób. Na przemysłową skalę astaksantyna pozyskiwana jest m.in. z krewetki północnej, zielenicy oraz kryla pacyficznego. Główne źródło karotenoidu stanowią mikroalgi Haematococcus pluvialis. W ich organizmach odnotowuje się największą kumulację astaksantyny. Z kilograma glonów można bowiem otrzymać ponad czterdzieści gramów związku organicznego.

Właściwości astaksantyny

Astaksantyna po wchłonięciu do tłuszczów łączy się z kwasem żółciowym, tworząc micele, a następnie chylomikrony. Związki transportowane do tkanek organizmu mają właściwości antyoksydacyjne. Znajdują się w nich także struktury odpowiedzialne za wychwytywanie rodników. Astaksantyna charakteryzuje się również bardzo dobrymi właściwościami przeciwzapalnymi.

Karotenoidy stanowi ważny element diety sportowców. Jego stosowanie niweluje bowiem dolegliwości bólowe, przyspieszając regenerację organizmu po intensywnym treningu. Astaksantyna zwiększa ponadto wytrzymałość i siłę aktywnych osób. Po wychwyceniu przez związek organiczny rodników, mitochondria mogą wytwarzać większe pokłady energii, zwiększając efektywność treningów. Regularnie stosowany karotenoid przyspiesza proces redukcji, poprawiając przemianę kwasów tłuszczowych. Astaksantyna spełnia ponadto istotną funkcję w zwalczaniu schorzeń neurodegeneracyjnych i dolegliwości immunologicznych. Jej stosowanie nie wywołuje reakcji alergicznych – jest bardzo bezpieczna dla zdrowia.

Związek organiczny z grupy ksantofili stanowi doskonałe wsparcie prawidłowej pracy ludzkiego organizmu. Warto jednak pamiętać, by dostosować dawkowanie suplementu na bazie astaksantyny do konkretnego schorzenia. Lek może również stanowić efektywny składnik codziennej diety, zwłaszcza w przypadku bardzo aktywnych sportowców.

https://auraherbals.pl/leksykon/astaksantyna/

astaksantyna astaksantyna właściwości astaksantyna dla kogo

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 100 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 889 produktów w 209 kategoriach